Osnovi fiziologije

ХРАНА Е 57

таложе се махом неутралним солима, распадају се у амино-киселине под утицајем фермената који утичу на протеине. Затим, дели" мичном хидролизом разних беланчевина добивени су неки полипептиди истоветни онима који су добивени хемијском синтезом. Дакле, може се закључити: протеински молекул састављен је из -

амино-киселина које се, делом бар, налазе у њему у виду полипептида. Присутност полипептида у молекулу протеина даје објашњење амфотерне реакције ових, јер и полипептиди имају слободне амино фупкцију и киселу функцију. Реакцију биурета пак дају беланчевине због групе — МН — СН, — СО — МН присутне у свих пептида.

Треба напоменути, да се поред пептидског начина везивања налази у молекулу протеина бар још један, а то онај на који су уреа иорнитин везани у аргинину (стр. 52):

О Ре Роа а који се разликује од пептидског везивања: (О (О (Бе - и

Први је начин везивања отпорнији од другога, јер се арги-

нин не хидролише киселинама, већ алкалијама или ферментом аргиназа.

Несумњиво је, да све амино-киселине нису везане у молекулу беланчевине у виду једнога простога ланца, јер тада би молекул имао само по једну киселу функцију; међутим он их има више. Молекул беланчевина треба. сматрати једном врло сложеном грађевином; и као год што се разном употребом и распоредом истога материала могу саградити разноврсне грађевине у бесконачност, тако су из извеснога броја амино-киселина саграђене беланчевине чији броју природи мора бити врло велик.

Албумозе и пептони.

Између крајњих чланова, протеина и амино-киселина, могу ллбумозе се при распадању протеина добити посредни чланови. То сена" 77" рочито постиже при хидролизи беланчевина ферментима, пепсином или трипсином. Та су тела албумозе и пептони. Ти производи протеина дају праве растворе, диализују кроз мембране, не згрушавају се топлотом.

Тим се особинама удаљују од протеина а приближују аминокиселинама; али, на супрот овима, дају реакцију биурета: дакле нису абиуретна тела. Подела на албумозе и пептоне почива на томе што се прве таложе амонсулфатом а други не.