Pesma o kralju Nalu : ulomak iz staroindiskoga "Mahabharata"

130 Т. МАРЕТИЋ

звале „краве“; кад се Двалар претворво у „бика“, а „бик“ је "допао Пушкару, морао је Пушкар увек добивати, а Нал увек губити.

25. Премда је Пушкар врло рђав човек, ипак му седаје "похвалан епитет „крвник душмана“ као и другим јунацима: и морално рђави људи могу бити јунаци у боју.

28—32. Нал из почетка не пристаје на игру, али кадга 'Пушкар пред Дамајантом позове, онда пристане, да се пред "женом не покаже као плашивица.

37. „победитељ“ је овде Нал, али се нема мислити: победитељ у коцкању (јер то би било смислу противно), него: победатељ душмана у боју.

43. „болесна крзља“ т.ј. болесна умно, несвесна.

55. Дамајанта желећи сачувати своје достојанство (као краљица) труди се, да пред другима не плаче, — али јој ипак „сузе глас пригушују“, т.ј. хоће силом да провале, п то се сраспознаје по њезину гласу. ј

УШ.

18. „у име“; овде и у стиховима 22. 38. има се поради «стиха читати „ујме“; овако се „у име“ употребљава почесто у нашим народним песмама, а такав се изговор зове „си-ницеза“. 19. 20. Из тих се речи види, да су саветници, који се "овде спомињу, имали ваљада некакав надзор над државним дохоцима, били су дакле као неки „финакцијални одбор“ (ако се тако може за оно прастаро време рећи).

46. т.ј. која све зна рећи на правом месту и у право време. 68. Дамајанта се домишља, да Нал није сам од своје воље тако дубоко пас, него да га је у зло увалила нека спољашња сила.

72. Дамајанта увиђа, да је од туге и жалости сва сметена.

74. У Хомеровој Одисеји на једном се месту каже, да "су феачке лађе „брзе као крило или као мисао“.

86. Види се, да Варшнеју није доста сам налог краљице, да децу њезину и Налову одвезе у њезин род, него он хоће (ва сваки случај), да краљичин налог одобре и краљеви саветници (доглавница), који, по томе судећи, нису били пуки фигуранти.

1Х.

31. 32. Та заповед небрата Пушкара исто значи, каода је Нал прогнат из своје земље.

49. 50. Нал више није „јаки владалац Нишадске вемље“, јер је изгубио своју краљевину; то је онакова пораба, какова «се наводи у белешки ЈУ., 69—71.