Policija

— 951 —

увек сећам речи мога уваженог професора, Ог Лакасања: „Ми 'смо синови наше мајке“, И ако су ове речи биле изговорене «амо у шали, оне имају дубок смисао, кога биолози и кри-

миналисти не треба никада да забораве. М. Б.

ЗАННОг

Што човек више чита закон о чиновницима и осталим државним службеницима грађанског реда од 31. јула, 1923. год. у њему налази све више мана, и, прочитав поједину одредбу тога закона, многи се упитао: „Зашто је ова одредба „овако донета“

Једно такво питање натура се само и онда, кад се прочита члан 235. поменутог закона.

Што је најгоре та одредба закона 0 чиновницима негира „својом садржином све оно што је предвиђено у чл. 4., тач. 1; 24, и 137., став !. истог закона.

У члану 4., чач, 1. зак. о чиновницима стоји, да чиновник не може постати лице које није навршило 18 година живота. Значи да, пошто наврши 18 година живота, може по овом закону посташи чиновник и, Шоме следствено, ужси-воти сва права чиновника по њему.

Како у члану 24. зак, о чиновницима и осталим државним службеницима грађ. реда стоји, да се време Привремене „службе рачуна за напредовање и пензију, Пошто службеник постане сталан; и како се по члану 187. (став [.) истог закона за џензију рачуна сво време које је службеник Провео _у активној државној служби, то би, аналого томе, требали сви чиновници, преведени разврставањем на права по закону "0 чиновницима и осталим државним службеницима грађа"неког реда од 31. јула, 1923. године, уживати та права равноправно.

Али није тако.

У прелазним наређењима закона о чиновницима, у члану "235. предвиђено је: „Државним службеницима, из свих управних области од којих је састављена држава, било да су по

4%