Radno i socijalno pravo
Борисав Чолић, Забрана дискриминације и поступци заштите у случају њеног настанка, Радно и социјално право, стр. 127-138, ХШ (1/ 2009)
Ставови новије судске праксе
У пресуди Врховног суда Србије Рев. 532/2002 од 26.09.2002. год. изражен је став да запослени има право на накнаду нематеријалне штете у смислу чл. 200. Закона о облигационим односима, ако је дисциплински поступак покренут и вођен злонамерно у циљу повреде, части и права запосленог и ако је такав поступак изазвао душевни бол јаког интензитета.
Конвенција МОР-а бр.158 о престанку радног односа на иницијативу послодавца у одредбама чл.4. и 10, предвиђа да радни однос радника неће престати ако за такав престанак не постоји ваљан разлог везан за способности или понашање радника или за оперативне потребе предузећа, установе или службе.
Јавно гласило одговара за накнаду штете за претрпљене душевне болове због повреде угледа, части и права личности, ако објави или репродукује информације, чланке или податке у којима се вређају част и углед лица, садрже увредљиви изрази и непристојне речи.
Запослени има право на накнаду нематеријалне штете у смислу члана 200 300, ако је дисциплински поступак покренут и вођен злонамерно и шиканозно у циљу повреде части, угледа и права запосленог и ако је такав поступак изазвао душевни бол јаког интензитета. (Пресуда Врховног суда Србије, Рев.113/03 од 6.3.2002)
Новине у Закону о забани дискриминације
Законом о забрани дискриминације уређује се општа забрана дискриминације, облици и случајеви дискриминације, као и поступци заштите од дискриминације.
Према Закону (члан 3) свако има право да га надлежни судови и други органи јавне власти Републике Србије, ефикасно штите од свих облика дискриминације. Сви су једнаки и уживају једнак положај и једнаку правну заштиту, без обзира на лична својства. При томе је свако дужан да поштује начело једнакости, односно забрану дискриминације. Закон о забрани дискриминације прописује пре свега као облике дискриминације, непосредну и посредну дискриминацију, повреду начела једнаких права и обавеза, позивање на одговорност, удруживање ради вршења дискриминације, говор мржње и узнемиравање и понижавајуће поступање.