Radno i socijalno pravo

Борисав Чолић, Забрана дискриминације и поступци заштите у случају њеног настанка, Радно и социјално право, стр. 127-138, ХШ (17 2009)

Непосредна дискриминација постоји (члан 6. Закона), ако се лице или група лица, због његовог односно њиховог личног својства у истој или сличној ситуацији, било којим актом, радњом или пропуштањем, стављају или су стављени у неповољнији положај, или би могли бити стављени у неповољнији положај.

Закон прописује постојање и њихове особености тешких облика дискриминације (члан 13).

Према одредбама поменутог члана тешки облици дискриминације су:

1) Изазивање и подстицање неравноправности, мржње и нетрпељивости по основу националне, расне и верске припадности, језика, политичког опредељења, пола, родног идентитета, сексуалног опредељења и инвалидитета,

2) Пропагирање или вршење дискриминације од стране органа јавне власти и у поступцима пред органима јавне власти,

3) Ропство, трговина људима, апартхејд, геноцид, етничко чишћење и њихово пропагирање,

4) Дискриминација која доводи до тешких последица, код дискриминисаног, за друга лица или имовину, а нарочито ако се ради о кажњивом делу, код кога је претежна или искључива побуда за извршење била мржња, односно нетрпељивост према оштећеном, која је заснована на његовом личном својству, те други случајеви ближе означени одредбом члана 13. Закона.

Дискриминацијом се према Закону не сматрају посебне мере, уведене ради постизања пуне равноправности, заштите и напретка лица односно групе лица, која се налазе у неједнаком положају.

У односу на одредбе Закона о раду, Закон о забрани дискриминације поменутом одредбом члана 16, далеко свеобухватније дефинише круг лица која уживају облике заштите од дискриминације и одређује да ову заштиту: 1. ужива лице у радном односу, 2. лице које 06авља привремене и повремене послове или послове по уговору о делу, или другом уговору, 3. лице на допунском раду, 4. лице које обавља јавну функцију, 5. припадник војске, 6. лице које тражи посао, студент и ученик на пракси, 7. лице на стручном оспособљавањ“у и усавршавању без заснивања радног односа, волонтер и свако друго лице које по било ком основу учествује у раду.

Посебни облици дискриминације су и следећи:

1) дискриминација у пружању јавних услуга и коришћењу јавних објеката и површина,

2) вршење верске дискриминације,

132