Radno i socijalno pravo
Борисав Чолић, Забрана дискриминације и поступци заштите у случају њеног настанка, Радно и социјално право, стр. 127-138, ХШ (17 2009)
које Закон предвиђа (члан 40 Закона), 2. да подносиоцу притужбе пружа информације о његовом праву и могућности покретања судског или другог поступка заштите, односно препоручује поступак мирења, 3. да подноси тужбе због повреде права из овог Закона, у своје име, а уз сагласност и за рачун дискриминисаног лица, 4. да подноси прекршајне пријаве због повреда права из овог Закона, 5. подноси годишњи и посебан извештај народној Скупштини о стању у области заштите равноправности, 6. упозорава јавност на најчешће, типичне и тешке случајеве дискриминације.
Потом да прати спровођење Закона и других прописа, успоставља и одржава сарадњу са органима надлежним за остваривање равноправности и заштиту судских права и да препоручује мере органима јавне власти и другим лицима за остваривање равноправности.
Поступак пред повереником
Закон даје овлашћење на подношење притужбе Поверенику за заштиту равносправности, лицу које сматра да је претрпело дискриминацију, било које врсте и то по правилу писмено или изузетно, усмено у записник, без обавезе плаћања таксе или друге накнаде.
Уз притужбу се подносе и докази о претрпљеном акту дискриминације, као што су исправе и други докази предвиђени одредбама Закона о општем управном поступку.
У име и уз сагласност лица чије је право повређено, притужбу може поднети организација која се бави заштитом људских права или друго лице.
Повереник је дужан да достави притужбу, лицу против кога је поднета у року од 15 дана од дана пријема притужбе. Повереник поступа по притужби како је већ речено, уколико поступак пред судом већ није покренут и правоснажно окончан.
По пријему притужбе Повереник утврђује чињенично стање, увидом у поднете доказе и узимањем изјаве од подносиоца притужбе, лица против кога је притужба поднета, као и других лица.
Повереник је овлашћен да предложи поступак спровођења мирења, у складу са одредбама Закона о посредовању – медијацији, те предузимање других радњи у поступку.
Повереник је овлашћен да да мишљење о томе да ли је дошло до повреде одредаба Закона о забрани дискриминације, о чему обавештава подносиоца притужбе и лице против којег је притужба поднета,
134