Radno i socijalno pravo

Борисав Чолић, Забрана дискриминације и поступци заштите у случају њеног настанка, Радно и социјално право, стр. 127-138, ХШ (1/ 2009)

уз дато мишљење да је дошло до повреде одредаба Закона. Повереник је дужан да препоручи лицу против кога је поднета притужба начин отклањања повреде права.

Лице коме је препорука упућена, дужно је да поступи по препоруци и отклони повреду права у року од 30 дана од пријема препоруке, те да о томе обавести Повереника за заштиту равноправности.

Повереник је овлашћен да лицу против кога је поднета притужба, изрекне меру опомене и да о томе обавести јавност путем средстава информисања и кратким саопштењем у «Службеном гласнику РС». Мера опомене се изриче решењем, Против таквог решења није дозвољена посебна жалба.

С обзиром на обавезност примене Закона о општем управном поступку и околност да Закон не дозвољава изјављивање посебне жалбе, лице против кога је поднета притужба и изречена решењем мера опомене, може покренути управни спор код надлежног суда у смислу члана 7. став 2. Закона о управним споровима.

Судска заштита поводом повреде правила о забрани дискриминације

Према Закону (члан 41) свако ко је повређен дискриминаторским поступањем, има право да поднесе тужбу суду. У таквом судеком поступку сходно се примењују одредбе Закона о парничном поступку. Поступак по самом Закону је хитан, а ревизија против правоснажне одлуке донете по тужби је увек дозвољена.

Судски поступак поводом поднете тужбе због повреде забране дискриминације, има и неке друге специфичности, код одређивања месне надлежности јер је поред суда опште месне надлежности (суд на којем тужени има пребивалиште односно боравиште), надлежан и суд на чијем подручју је седиште односно пребивалиште тужиоца.

Тужбом поводом повреде правила о забрани дискриминације, може се тражити: 1. забрана извршења радње од које прети дискриминација, забрана даљег вршења дискриминације, односно забрана понављања радње дискриминације, 2. утврђење да је тужени дискриминаторски поступао према тужиоцу или другоме, 3. извршење радње ради уклањања последица дискриминаторског поступања, 4. накнада материјалне и нематеријалне штете, 5. објављивање донете пресуде што је све изузетна могућност и овлашћење суда.

135