Radno i socijalno pravo

Борисав Чолић, Забрана дискриминације и поступци заштите у случају њеног настанка, Радно и социјално право, стр. 127-138, ХШ (1/ 2009)

Привремена мера

Привремена мера је изузетно овлашћење тужиоца према Закону, да тужилац може захтевати све док извршење не буде спроведено по донетој пресуди, да суд привременом мером спречи дискриминатоPCKO поступање, ради отклањања опасности од насиља или веће ненакнадиве штете.

О предлогу за издавање привремене мере суд је дужан да донесе одлуку, без одлагања, а најкасније у року од три дана, од дана пријема предлога. Мишљења смо да је рок за доношење одлуке о предложеној привременој мери изузетно кратак и због тога тешко је исти испоштовати.

Правила о терету доказивања

Посебна карактеристика поступка пред судом јесу правила о терету доказивања.

Ако је суд утврдио да је извршена радња непосредне дискриминације, или је то међу странкама неспорно, тужени се не може ослободити одговорности доказивањем, да није крив. Уколико тужилац учини вероватним да је тужени извршио акт дискриминације, терет доказивања да услед тог акта није дошло до повреде начела једнакости, односно начела једнаких права и обавеза сноси тужени. (чл.45)

Тужбе других лица

Поменуте тужбе може поднети Повереник за заштиту равноправности и организација која се бави заштитом људских права односно права одређене групе лица. (чл. 46 ст.1 Закона).

Ако се дискриминаторско поступање односи исључиво на одређено лице, напред поменути могући тужиоци, могу поднети тужбу само уз његов пристанак у писменом облику.

Према Закону, лице које се свесно изложило дискриминаторском поступању, у надмери да непосредно провери примену правила о забрани дискриминације, може поднети тужбу. Лице које намерава да учини поменуту проверу дужно је да о предузетој радњи обавести повереника, осим ако то околности не дозвољавају.

136