Radno i socijalno pravo
Борисав Чолић, Забрана дискриминације и поступци заштите у случају њеног настанка, Радно и социјално право, стр. 127-138, ХШ (1/ 2009)
Ако напред поменуто лице није поднело тужбу, већ су то учинила друга овлашћена лица, суд га може саслушати као сведока и може тражити накнаду штете која потиче из акта дискриминације.
Надзор над спровођењем Закона
Надзор над спровођењем закона врши Министарство надлежно за људска и мањинска права. Овај надзор се врши и кроз разматрање Извештаја о стању у области заштите равноправности, који садржи оцену рада органа јавне власти, давалаца услуга и других лица, уочене пропусте и препоруке за њихово отклањање. Извештај може да садржи наводе из Закона и других прописа.
Повереник за заштиту равноправности може и по својој иницијативи поднети посебан извештај, или на захтев Народне скупштине. Казнена одговорност
У бројним казненим одредбама из Закона дата је широка могућност подношења прекршајних пријава од стране Повереника за равноправност за радње и пропуштања службених лица односно одговорних лица у органу јавне власти ако поступају дискриминаторски и супротно правилима из закона.
Казненопрекршајна одговорност треба да онемогући вршење дискриминаторске делатности, или у крајњем случају да умањи број тако почињених а иначе кажњивих радњи и радњи са последицама друге врсте.
Прекршајна одговорност је предвиђена практично за све радње и понашања супротне забранама из Закона.
137