Radno i socijalno pravo

Велизар Голубовић, Права из инвалидског осигурања у државама сукцесорима СФРЈ, Радно и социјално право, стр. 139-154, ХШ (17 2009)

способности. Послови према којима се оцењује способност за рад осигураника обухватају све послове који одговарају његовим телесним и психичким способностима, а сматрају се одговарајућим његовим досадашњим пословима. (члан 34 ЗМО) Истоветна дефиниција професионалне неспособности постоји и у пензијском систему Македоније. (члан 39. Закона за пензијското и инвалидското осигурување (ЗПИО) Републике Македоније).

Професионална неспособност за рад, и у Хрватској и у Македонији, подразумева утврђивање преостале радне способности, ако се професионалном рехабилитацијом може оспособити за рад са пуним радним временом на другом послу“ Инвалидску пензију због професионалне неспособности за рад осигураник остварује у висини од 80%, односно у висини половине пуне инвалидске пензије ако је запослен. Уколико је узрок инвалидности повреда на раду или професионална болест, инвалидска пензија се остварује у пуном износу, а ако је запослен, у висини од две трећине. За остваривање права на инвалидску пензију по основу професионалне неспособности за рад у Македонији, неопходна је старост изнад 50 година.

У Словенији и ентитетима Босне и Херцеговине задржана је дефиниција инвалидности из ранијег система, као неспособност за обављање свог посла. Свој посао подразумева послове радног места на које је осигураник распоређен и који одговарају његовим телесним и душевним способностима, за које има одговарајуће стручно образовање, додатну оспособљеност и радно искуство које се захтева за одређени рад сходно закону и колективном уговору. Професионална неспособност за рад у овим системима везана је за преосталу радну способност под одређеним условима. Тако је у Словенији на специфичан начин установљена инвалидска пензија по основу делимичне професионалне неспособности за рад, као право које може остварити осигураник коме је утврђена друга категорија инвалидности (радна способност за свој посао смањена за 50%) и који без професионалне рехабилитације није способан за друге послове, под условом да је старији од 50 година.

; Право на професионалну рехабилитацију се остварује под условом да је навршен пензијски стаж потребан за стицање инвалидске пензије (члан 45. Закона за пензијското и инвалидското осигурување, Службени весник 80/1993...153/2007). За време проведено на професионалној рехабилитацији, као и за време чекања на запослење по завршеној рехабилитацији (најдуже до 12 месеци) осигураник остварује накнаду зараде (члан 47.).

+ Члан 60. Хакопа о pokojninskem in invalidskem zavarovanju Republike Slovenije, Uradni list 109/2006 (uradno preéi8¢eno besedilo).

143