Ratnik
88 РАТНИК
инјекција пантопона или морфијума. Нотом се приликом морају узети у обзир извесне чињенице, као што су: јака анемија и већ пре тога давања инјекција морфијума. Зато треба прво прегледати зенице и уверити се, да рањеник није добио пре тога инјекцију морфијума. Овом сеприликом мора истаћи велика важност убележавања свију података у рањеничке листе о природи ране, о указаној помоћи и датим лековима. Те рањеничке листе не само што треба брижљиво уписивати, већ и брижљиво читати. На тај ће се начин избећи за рањеника многа штета.
За време транспортовања могу настати разне опасности: појава крвављења, које је већ раније једанпут на превијалишту заустављено; затим угушење, нарочито код бесвесних рањеника, потом повреде крвних судова од стране фрагмената код комплицираних фрактура, ширење примарне инфекције и проузроковање секундарне инфекције.
Сад ћемо прећи на поједипачне повреде, које због своје тежине долазе у обзир приликом одлучивања о евакуацији.
1. Повреде лобање и мозга. Највећи део повређених, који живи дођу на превијалиште, показују тангенцијалне повреде. Код њих пројектил не само што одвоји у виду олука меке делове, већ и на кости направи дужи олук. Том приликом може лобањска шупљина бити отворена или само да буде повређена табула екстерна. За те је повреде карактеристично, да табула интерна прска у ситне делове и да су склоне ка инфекцији.
Друга је врста повреде дијаметрална, која иде управо на лобању, пробија мозак и показује мали отвор улаза и излаза. Обично код тих повреда наступа моментано или убрзо смрт.
Код тангенцијалних повреда лобање може наступити крвављење „у лобањској дупљи, као и доцније уништење мождане масе услед притиска појединих фрагмената фрактуриране лобање. Ти фрагменти могу приликом транспорта, да притискују мождану масу и да је вређају, да је гњече и да повреде крвне судове. Овде не долази у питање спољно крвављење, већ унутрашње, које може да изазове врло брзо смрт и услед јаког притиска изливене крви. ~
Код повреда лобање треба овако поступити: Пошто за обичне лаке повреде, које су у већини случајева спољне и без знакова повреде и притиска на мозак, није потребна одмах операција, треба таквог рањеника оставити на миру. Ако се мора евакуисати, треба главу завити органтинским завојем и транспортовати једино на носилима.
Повреде лобање, које показују знаке притиска на мозак . (повраћање, лагани или убрзан пулс, бесвесност) треба, што пре