Ratnik

РАЗЛИЧНОСТИ 89

оперисати, где само буде могуће и морају се такви рањеници оставити, да леже на месту, где је операција извршена. Исто се тако имају оперисати случајеви, где су велики дефекти лобање и где су поједини фрагменти продрли у мождану масу. Операција се мора вршити одмах или најдаље у току првог дана рањавања. Код повреда лобање где рањеник није изгубио свест и осећа се добро, може се после завоја евакуисати у позадину.

Код дијеметралних повреда, где је пројектил остао у мозгу, не треба вршити операцију, већ лечити консервативно.

Тангенцијалне повреде треба оперисати, јер су изложене врло често инфекцији.

Рањеника са повредом лобање треба евакуисати у лежећем положају, сем оних, који су рањени у потиљак. Њих треба евакуисати по могућству потрбушке. Ако је рањеник у несвесном стању треба му језик извући напоље и утврдити га за браду. Бешику ваља пре евакуације испразнити. За време евакуације обратити болничарима пажњу, да мотре да рањеник у делиријуму не поцепа завој. Транспортовање мора бити врло лагано.

2. Повреде вилице. Те су повреде као и повреде унутрашњих делова уста (језик и т. д.) опасне због могућег угушења, ако језик спадне у ждрело или ако наступи оток неких делова у устима. Језик треба за браду учврстити. Рањеника са фрактуром вилице треба одмах евакуисати, а фрагменте пре евакуације фиксирати.

3. Повреде врата. _ Код повреда врата, треба исти учврстити органтинским завојем, јер поједини фрагменти повређених косију могу у путу повредити који крвни суд и на тај начин изазвати смртоносно крволипћење. Код повреда гркљана и душника поред завоја и инјекције пантопона треба извршити транспортовање са уздигнутим горњим делом тела.

При повреди горњих органа за дисање, постоји могућност угушења услед крвављења и отока или ако западне која кошчица у душник. Ако услед повреде душника постоји веза плућа са спољним ваздухом, те рањеник дише са шиштањем или се брзо појави емфизен плућа, треба или у отвор увући цев за трахеотомију, брзо сашити ивице ране или извршити трахеотомију испод ране. Пошто је код повреде душника велика опасност од транспорта, најбоље је у сваком случају извршити трахеотомију.

4. Повреде плућа. Теже плућне повреде, нарочито ако је који већи крвни суд повређен, никако не поднесе транспортовање. Често се догађа код већих повреда, где постоји отворени пнеумоторакс, да само једно усправљање, да би се рањеник у седећем положају превио, проузрокује моментану смрт услед колапса или крволиптења. Још пре може евакуација погоршати стање. Те је рањенике најбоље оставити што ближе фронту и уштедити им мучно транспортовање, а често тиме одклонити смрт.