Ratnik
90 РАТНИК
Хитне операције су потребне код плућних повреда, ако постоји отворени пнеумоторакс. Дефектни део грудног коша треба затворити. Ту операцију треба сваки трупни лекар да врши, а она се састоји у томе, што се било извуче плућне крило кохеровом штипаљком, ушије за рану или се отвор провизорно хрметички затвори дубоким шавом кожног и мишићног зида са свиленим концем, при чему се мора узети у обзир могућност доцнијег емпиема. Ако и то не буде могуће треба увући у рану стерилну хидрофилну газу, преко тога метнути хидрофилну газу, затим Билрот батист, мушему и т. д. добро учврстити и направити чврст завој, који неће пропуштати ваздух. На тај је начин претворен отворен пнеумоторакс у затворени. Рањеник се после тога брзо опорави.
Код повреде грудног коша треба обрадити пажњу на следеће:
1. на пљување крви, 2. на хематоракс, који наступа врло често услед повреде плућа, повреде артерије интеркосталне или артерије мамарије, 3. на пнеумоторакс и 4. на подкожни емфизен.
Пролабирано плуће због недовољне антисептике на превијалишту не треба репонирати, већ само ставити притискивајући завој.
Ако крвави артерија мамарија интерна, треба извршити тампонаду по Лангенбегу. Увуче се у рану средина једне компресе, која се преко ране стави. Затим се у комресу, у већ удубљени, увучени део стави доста тупфера, крајеви се компресе скупе и учврсте и повуку напоље и на тај начин се изнутра помоћу тупфера компримира крвни суд.
Може се употребити инјекција 7—10 грама 20% канфорног зетина, интравенозна инекција са 10% раствором сајс сМога (5 см); 10% раствор Маг. сМога-а, те да се колико толико заустави крвављење. Није саветно употребљивати ексцитанције, нити дигиталисове препарате.
5. Повреде кичме. Повређене у кичму, ако нису плућа или трбушни органи повређени, треба евакуисати у далеке позадинске установе. Мора де обратити пажња, да се врло лагано и са пуно пажње транспортују, да не би који фрагмент кости упао у кичмену мождину или да не наступи крвављење у њој.
Рањеник се мора при намештању у косила или кревет 11 (ог[0 подизати, јер при непажљивом подизању може евентуално наступити моментано смрт услед пригњечења кичмене мождине. треба даподижу најмање 6 људи. Транспортовати на тврдим носилима.
6. Повреде трбушних органа. Повреде унутрашњих органа трбушне дупље захтевају нарочиту пажњу. Код њих се лекар има добро размислити, да ли ће евакуисати или не.
Ту могу настати следеће комликације: 1. перитонитис услед повреде желудца или црева, 2. колајс и шок и 3. тешка унутраш-