Slovo o Lapovu

прошлости", који је финансијски подржан од стране Фонда за Западни Балкан кроз ИПА програм Европске уније.

У галерији музеја публика је имала прилику да види изложбу митолошких бића Татјане Миливојчевић из Сремске Митровице, изложбу фотографија стећака из Радимље Драгића Рабреновића из Бијелог Поља, као и изложбу илустрација групе аутора из Зенице и вајарских радова ученика из Бијелог Поља, коју је отворила у име партнера у пројекту Данијела Вулићевић, директорка наше установе.

У оквиру првог фестивалског дана одржана је и промоција књига "Речник словенске митологије" и "Речник српских митолошких бића", Тамаре Лујак из Београда. О књигама су осим ауторке говорили Аднадин јЈашаревић, историчар Вернес Мензиловић и Татјана Миливојчевић. Осим Данијеле Вулићевић, отварању фестивала присуствовала је Маја Марковић, директорка Средње школе Лапово.

На тврђави Врандук у организацији Музеја града Зенице у оквиру поменутог фестивала 17. септембра, премијерно су представљене регионалне збирке кратких прича афирмисаних аутора и ученика из региона "Поруке из прошлости".

О књигама су говорили уредник издања Драгић Рабреновић, писац из Бијелог Поља и чланице жирија, књижевнице из Лапова и Зенице, Данијела Вулићевић и Емина Селимовић. Своје приче су представили неки од присутних аутора на фестивалу: Алма 30рнић (Сарајево), Тамара Лујак (Београд), Татјана Миливојчевић (Сремска Митровица), Динко Османчевић (Бања Лука) и Ади Кадрибашић (Зеница).

Приче из збирке „Поруке из прошлости - јуниор(ка)“, представили су ученици из Зенице и Тузле. Осим прича у књигама су заступљене и илустрације са тематиком стећака, па су тим поводом о својим ауторским радовима говорили неки од ликовних уметника.

Према речима чланица жирија обе збирке сачињавају квалитетне приче што је био једини критеријум да сеи нађу у књигама.

"Збирку 'Поруке из прошлости! чини

27 прича аутора из пет држава, што говори о разноврсности и квалитету", истакла је Данијела Вулићевић, директорка наше установе. Она је додала да се у збирци за одрасле налазе приче неких од препознатљивих аутора у домену фантастике, а да су неке од прича за ученике на завидном нивоу због чега су се могле објавити и са афирмисаним писцима. Наша директорка се захвалила Средњој школи из Лапова на сарадњи, а Филипу Стефановићу и Стевану Стефановићу на учешћу у реализацији радионица. Према речима Емине Селимовић, представнице зеничког музеја, препознаје се да млади читају познате ауторе фантастике попут Толкина и Џоане Ролинг, али и њихово стваралаштво и креативност. "Ученици су створили нове приче о већ познатим темама међу којима су стећци, краљеви и краљице са простора Балкана, или нека од митолошких бића са ових простора", напоменула је она.

Драгић – Рабреновић, – представник НВО Академије друштвених наука из Бијелог Поља је истакао да ће књиге бити представљене и у Црној Гори и Србији у циљу валоризације заједничке културне баштине и промоције књижевног стваралаштва. "Успјели смо да кроз вишефазни пројекат окупимо значајне ауторе из овог жанра, да повежемо ученике из више градова и спојимо ликовну и књижевну умјетност", закључио је. На крају је додао да је пројекат наставак вишегодишње сарадње која управо има за циљ указивање на важност суживота на просторима држава бивше Југославије, кроз

Фото: Маја Марковић