Slovo o Lapovu
нцу. Пуних двадесет година Библиотека је обнављала свој каталог, обављала послове на изради централног каталога и библиографије. Јавила се потреба за формирањем стручног каталога. Библиотеци су недостајали висококвалификовани кадрови и простор. Процес централизоване каталогизације изискивао је уједначавање каталошких начела.
У шестоаприлском бомбардовању 1941. Народна библиотека је изгорела до темеља. Осим грађе, блага које је сакупљано читав век, сви инвентари и лисни каталози, као и прва српска штампана књига „Октоих првогласник" из 1494. су изгубљени.
У другој целини, ауторке говоре о следећој етапи у развоју каталога, од 1947. до 1991. године, у којем је библиотека јачала организационо и стручно, нормативноправно се утемељавала, укључивала у југословенске и међународне иновативне процесе и пројекте из области библиотекарства. У сфери каталога систем лисних је формиран и ажуриран и вршена је континуирана редакција. Лисни каталози су имали како јавну, тако и интерну намену и то алфабетски, предметни, стручни, централни и топографски каталози, као и картотеке и регистри. 14 томова штампаних каталога су капитална дела националне култуо Трећа целина одличне стручне публикације је „Каталози библиотеке у дигиталном окружењу". У циљу акумулирања знања, његовог систематизовања и потпуне отворености у коришћењу, у раздобљу дигиталног развоја у свим областима, па и у библиотекарству, национална библиотека је аутоматизовала пословање од локалног до узајамног система. Наша национална библиотека има велики допринос у повећању доступности Универзалне децималне класификације. Виртуелна библиотека Србије формирана је 2003. године када је усвојена платформа СОВ155. Каталошко-библиографска база података Народне библиотеке
Србије се постепено и континуирано допуњава. „У каталошком смислу представља електронски каталог Библиотеке који подржава претраживање, унос, допуну, конверзију и размену библиографских података. Садржи библиографске податке и податке о фонду. Као локална база података део је узајамне библиографске базе података СОВЈВ.УК и регионалног система СОВТ5 Ме. "
Библиографски циљеви и начела су измењени, унапређени у ОРАС окружењу и остварени у систему узајамне каталогизације. Каталошки подаци су доступни преко интернета, а Народна библиотека Србије је захваљујући нормативним датотекама обезбедила релевантност података и ван библиотечке заједнице и државе.
„Каталози Народне библиотеке Србије" су публикација коју би требало да поседује свака библиотека у Србији и шире. Написана стручно и са великом љубављу према библиотекарству и поштовањем према свима који су своје знање, труд и време уткали у развој Народне библиотеке у Србији, а самим тим и библиотечко-информативне делатности. Својеврсно је сведочење о значају каталога, књига и библиотека у једном друштву.
Потписница ових редова је присуствовала представљању публикације које је одржано у Народној библиотеци „Вук Караџић" у Крагујевцу 28. марта 2023. и са носталгијом се вратила у дане полагања стручног испита ношена мелодичним гласом Светлане Јанчић, омиљеног предавача
генерацијама библиотекара. Излагање Ане Савић показало је да је са правом коаутор овекњиге.
а-
Фото: Архива НБ „ Вук Караџић"