Slovo o Lapovu

ТРУЧНИ СКУПОВИ

Ирена Зечевић Библиотека Матице српске, Нови Сад тепа.тесемсљреета .сот

Тамара Малешев Библиотека Матице српске, Нови Сад капаага јатапса ла (дота .сога

Оливера Топалов Градска библиотека у Новом Саду оћуегагорајоу фуаћоо.сот

САРАДЊА БАШТИНСКИХ УСТАНОВА БИБЛИОТЕКА, АРХИВА И МУЗЕЈА У ЦИЉУ ЗАШТИТЕ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ

Међународна конференција библиотекара, архивиста и музеолога (ТАМ) „ Европске смернице за сарадњу библи-отека, архива и музеја – УН Агенда 2030 за одрживи развој – Библиотеке, архиви и музеји као посредници, креатори и партнери у подизању културолошке свести и разумевање заједнице", Цетиње, 17-18. ма] 2022.

У организацији Националне библиотеке Црне Горе „Ђурђе Црнојевић" са Цетиња и под покровитељством Министарства културе и медија Црне Горе, одржана је на Цетињу 17. и 18. маја 2022. године трећа по реду међународна конференција библиотекара, архивиста и музеолога (САМ). Овогодишња Конференција под радним насловом: „Европске смернице за сарадњу библиотека, архива и музеја – УН Агенда 2030 за одрживи развој – Библиотеке, архиви и музеји као посредници, креатори и партнери у подизању културолошке свести и разумевање заједнице“, одвијала се узгради Националне библиотеке Црне Горе «Ђурђе Црнојевић“, старом здању, некадашњем италијанском посланству. „Градмузеј“ окупио је учеснике из Црне Горе, Србије, Северне Македоније, Словеније,

Хрватске и Босне и Херцеговине.

Стручни скуп започет је обраћањем директорице Националне библиотеке Црне Горе „Ђурђе Црнојевић" Драгице Ломпар, која је уз речи добродошлице свим учесницима, истакла значај ове Конференције која „има за циљ размену знања и искустава на пољу културне баштине али пре свега промоцију културе као најуниверзалније повезнице међу народима и државама“. Осврћући се на културну традицију, и тврдњу да је она неодвојива од стратешких развојних политика сваке земље, Ломпар наглашава и незаобилазну улогу културне баштине у процесу стварања друштва које поштује сопствене вредности, тежећи новим иницијативама и идејама.

Присутнима се обратила и Добрила Влаховић, координаторка за ресор културе Министарства културе и медија Црне Горе, изражавајући задовољство што се Конференција библиотекара, архиватора и музеолога одвија управо на Цетињу, историјском граду који баштини богату културно-историјску прошлост, граду музеју али и престоници црногорске писане и штампане речи. Говорећи о културном наслеђу као сведоку прошлости, и библиотекама, архивима и музејима као његовим чуварима, закључује да се најбољи вид његовог промовисања остварује кроз развој модерне технологије – дигитализацију, уз подршку Министарства, које као партнер даје пуну подршку циљевима заштите и очувања културне баштине, иновацијама и креирању нових савремених технологија. Оне су најснажнији покретач свеукупног развоја, а њихова примена је од изузетног значаја у културним политикама широм света.

Свечаном отварању скупа библиотекара, архивиста и музеолога присуствовали суи градоначелник Цетиња Никола Ђурашковић и Данило Мрваљевић, директор Државног архива Црне Горе.

Током дводневне конференције око 50 учесника је представило 29 радова, од којих су нека била путем онлајн презентације.