Slovo o Lapovu

1761. у Римнику, под насловом Правила молебнаја свјатих сербских просветителеј. Оно је прештампано у Венецији у штампарији Димитрија Теодосија 1765. Митрополит Михаило је 1861. приредио треће издање Србљака проширено са десет нових служби. Примерак се налази у цркви у Брзану. Михаило Јовановић (световно име Милоје Јовановић; Сокобања, 19. август 1826 — Београд, 5/17. фебруар 1898) је био митрополит београдски у два наврата: 1859—1881. и 1889—1898. Управљао је црквом у Србији за време владе четири Обреновића: Милоша, Михаила, Милана и Александра. Посебну пажњу митрополит Михаило је посветио образовању свештенства и у том циљу написао, приредио и одобрио за употребу бројне уџбенике и богослужбене књиге. Умро је 5. фебруара 1898. Сахрањен је у београдској Саборној цркви.

Данијела Вулићевић

ИЗБОРНА СКУПШТИНА

У просторијама Америчког кутка Народне библиотеке „Вук Караџић" у Крагујевцу 5. марта 2024. је одржана Изборна скупштина Шумадијске подружнице Библиотекарског друштва Србије.

Седници је председавала досадашња и

"

та.

|

О. ИЕ с. Ми] 4 пир

Имајући у виду да се у цркви налазе два октоиха са посветом митрополита Михаила, вероватно је примерак његовог Србљака такође његов поклон.

Наставак пројекта

У другом и трећем делу пројекта планирани су лабораторијска заштита књига и штампање другог тома каталога уз паное који обухватају страну стару и ретку књигу у цркви у Брзану.

Првенствени циљеви овог пројекта, који има за тему културно наслеђе, јесу заштита и очување, као и презентација и доступност јавности старе и ретке књиге у цркви у Брзану. У очекивањима ипак идемо корак даље – да нашом успешном сарадњом између „кућа“ и појединаца подстакнемо на нове, веће и значајније пројекте везане за манастирске и црквене библиотеке у Шумадијском округу.

дседница Данијела Вулићевић. Присутни чланови подружнице су за председницу изабрали Марију Петровић Бошковић (Народна библиотека „Вук Караџић", Крагујевац), а за делегате: Слађану Суботић (Библиотека Економског факултета, Крагујевац), Владимира Тимотијевића (Народна библиотека „Свети Сава", Аранђеловац) и Марију Ветровић (Народна библиотека „Радоје Домановић", Рача).

|

У Го Д 65

Фото: Славица Стевановић