Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.
СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ 50
још целу 1869 годину проведе у Цириху, а да 1870 отиде у Женеву, да се утврди у француском језику и да се упозна „изближе са европском радикалном демократијом“, па да се тек на јесен 1871 врати у Србију, и ту са пријатељима крене један „журнал за науку и живот“.
Али како му планови нису успели, нарочито како није могао под повољним условима да добије сарадништво Младе Србадије које би му обезбедило живот на страни, он је, потпомогнут братом Јевремом, могао провести у Цириху само још летњи семестар. Јуна месеца 1870 вратио се у Србију, и одмах стулио у борбу, коју неће прекидати до последњега даха.
ГЛАВА Ш РАД У УЈЕДИЊЕНОЈ ОМЛАДИНИ СРПСКОЈ.
У ОМЛАДИНСКИМ ИДЕЈАМА. — БОРБА ПРОТИВ ЛИБЕРАЛНОГ ОПОРТУНИЗМА И ИДЕОЛОГИЈЕ: ПОЛЕМИКЕ СА ВЛАДИМИРОМ ЈОВАНОВИЋЕМ И СА ЛИБЕРАЛНИМ ЛИСТОВИМА. —- БОРБА ПРОТИВ ДЕМОКРАТСКОГ РЕПУБЛИКАНИЗМА: ПОЛЕМИКА СА ДРАГИШОМ СТАНОЈЕВИЋЕМ. —- СОЦИЈАЛИСТИЧКА КРИ-
ТИКА ОМЛАДИНЕ. —— РАД У ОМЛАДИНСКОЈ ОРГАНИЗАЦИЈИ. — КРАЈ УЈЕДИЊЕНЕ ОМЛАДИНЕ СРПСКЕ.
Светозар Марковић је припадао последњем нараштају који је узео учешћа у омладинском покрету. Он је био на Великој Школи у Београду у добу када се омладинске идеје биле у пуном јеку, и као сви његови другови и он је био сасвим у омладинским идејама и под духовним утицајем омладинских вођа. У једној полемици са Владимиром Јовановићем, главним теоретичарем омладинства, писао је он: „Било је време кад сам Гутао сваку реченицу што је написасте ви или ваши другови. Тада сам васи ја „носио на рукама“ (у самој ствари У „Друштву српске словесности“). Било је време кад сам трчао на сваку реч и радио што сте казали...“!
1 Панмевац, 1810, бр. 89. СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ 8