Borba, 05. 10. 1994., str. 7
___БОРБА
(РЕДА 5. ОКТОБАР 1994. |
КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАНПУ ДЕСИМИРА ТОШИЋА (ДО ЧЛАНА ОДБОРА ЗА МАНДАТНО -ИМУНИТЕТСКА. ПИТАЊА ВЕЋА ГРАЂАНА
противзе
(мунитет одузет | конито!
Пошто одлука о одузимању имунитета Војиславу Шешељу није изнета пред Веће грађана, како налаже Пословник, она није ни могла имати правну вредност, каже посланик Демократске странке
Београд. — Пошто одлука Одбора за мандатно-имунитетска питања о одузимању имунитета Војиславу Шешељу није достављена Већу грађана, како предвиђа Пословник, лишавање слободе и осуда на 30 дана затвора изречена шефу радикала је противуставни и противзаконити чин. Наиме, поменути Одбор у периоду редовног заседања Већа нема никакве везе с поступком државних органа те стога одлука да се Шешељу скине имунитет није могла имати правну вредност — оценио је Десимир Тошић (ДС) на јучерашњој конференцији за штампу у савезном парламенту. Тошић је објаснио новинарима да је као члан Одбора за мандатно-имунитетска питања прошле среде гласао за одузимање имунитета радикалском вођи, рачунајући да ће коначну одлуку о томе донети Веће, што се није догодило. Он је изразио и чуђење зашто је Савезно министарство унутрашњих послова тражило да се према Шешељу предузму
мере по прекршајном поступку, када КЗ изричито предвиђа казну и |до три године за-
"твора за онога „ко јавно изло-
жи порузи“ председника Већа Савезне скупштине.
Све ово се мора изнети на Веће грађана, и ако се утврди
- да је одлука незаконита, Ше-
шељу треба платити одштету, рекао је Тошић додајући да ће читава ствар зависити и од тога хоће ли радикали „цивилизовано и аргументовано“ покренути расправу о правној страни случаја, „уколико не желе хаос и ванредно стање.“ Говорећи о политичкој димензији скупштинског инцидента, Тошић је подсетио да је за Шешеља већ једном тражено одузимање имунитета (по приватној тужби) као и да је условно кажњен, али и да је шеф радикала познат по томе што је годинама клеветао људе из опозиције, уз посебну наклоност председника Већа Радомана Божовића „пре растанка са ре-
"жимом“ да би после распада
савеза СРС и СПС „пљувао и по власти.“ :
Став странке — нејасан
На новинарско питање: „Да ли је оцена о незаконитости поступка према Шешељу и став Демократске странке:“ Тошић је одговорио: „Прво су осудили насилничко понашање у парламенту, а онда дали моралну подршку осуђеном. Јуче је У „Борби“ објављенг Ђинђићева изјава да поред Шешеља треба да се у затвору нађе и Божовић, а синоћ је уследио деманти те изјаве... Ни ја сам не знам став своје странке“.
Десимир Тошић је говорио и о улози Радомана Божовића кога, као председника Већа, жестоко критикују многи посланици, укључујући и самог Тошића, тражећи да се промени председник Већа. Он је упозорио и да је тешко оче-
"кивати да ће парламент нор-
мално радити у таквим условима и док радикали не промене своје понашање.
Одговарајући на новинарска питања, Тошић је подвукао да је седница Одбора на којој је Шешељу одузет имунитет била затворена за јавност „јер је Скупштини претио хаос“, после инцидента у Божовићевом кабинету. Рекао је и да су социјалисти одавно погрешили што „нису склонили Божовића“ јер овај нема ауторитет међу посланицима, а „поступа са нама као да је извршна власт“. На директно питање — да ли ће то СПС учинити, он је узвратио: „Немам директне везе са владајућом странком“.
По његовим речима неизвесно је и када ће бити настављена прекинута седница Већа, а што се тиче одузимања мандата једанаесторици посланика Ракитићевог Депоса објаснио је да у доношењу такве одлуке Одбора није желео да учествује „пошто су за одузимање мандата потребни дебели правни аргументи.“
В. Вигњевић
НЕЗВАНИЧНА РЕАГОВАЊА У САВЕЗНОМ ПАРЛАМЕНТУ ПОСЛЕ ОДУЗИМАЊА ИМУНИТЕТА И ХАПШЕЊА ВОЈИСЛАВА ШЕШЕЉА
Сумњива одлука Одбора
Да ли је Одбор за мандатно-имунитетска питања Већа грађана Савезне скупштине донео исправну одлуку, одузимајући, у прошлу среду, имунитет шефу радикала Војиславу Шешељу због скупштинског инцидента који се десио дан раније2 Иако смо покушали да од меродавних добијемо некакав одговор, нико није био спреман да (спорну) одлуку и званично коментарише. Па ни чланови Одбора. Будући да је председник СРС већу затвору али и, како нам је на_говештено, због тога што је имунитет одузет „за десет минута“ на састанку „иза затворених врата“.
Неки посланици, не желећи да им спомињемо имена, указују на, по њима, најозбиљнији пропуст који је направљен и који озбиљно доводи у питање све што се дешавало после састанка Одбора. Наиме, посланички имунитет може одузети само скупштинско веће, када је парламент у редовном заседању. А Савезној скупштини је почело редовно- :27—
ЈЕ да
= соње је === заседа првог радног дана у
септембру. У том смислу цитирају Устав СРЈ (члан 87) по коме „савезни посланик не може бити притворен без одобрења Већа Савезне скупштине чији је члан, осим ако је затечен у вршењу кривичног дела за које је прописана казна затвора у трајању дужем од пет година“.
Као што је познато, Шешељ је прекршајно кажњен на месец дана затвора, а да дом парламента у коме је посланик, Веће грађана, није расправљао о одлуци Одбора. _
Овакве коментаре чули смо од посланика опозиционих парламентарних странака који се такође позивају и на Пословник о раду Већа у коме је цитирана одредба Устава разрађена. Они упозоравају да, како пише у Пословнику Одбор за мандатно-имунитетска питања може одузети имунитет само ако Веће није у редовном заседању а да о томе обавештава Веће на првој наредној седници.
Један посланик СПС који је такође желео да остане анониман тврди, међутим, како је ипак одлука „чиста“. Јер, каже, недавна седница и није започета, пошто није усвојен ни дневни ред. Веће грађана је у прошли уторак прекинуто и пре но што је почело са радом, након чега је усле“-- :
ar PO BEE у зожовићевом кабинету
који је Шешељ изазвао, па је Одбор одлучио да му, због ометања и вређања службеног лица (у овом случају председника Радомана Божовића) одузме имунитет, гласи ово тумачење.
(С друге стране, део чланова Одбора скреће пажњу (опет незванично) на још две чиње"нице: прво, да нису ни знали
–одио ИНЦИ-.
да ће након одлуке Шешељ бити одмах приведен, осуђен и послат у затвор, јер су сматрали да ће њихова одлука прво ићи на Веће које би о њој дало коначну реч. Такође напомињу да им није на увид дат захтев надлежног судије упућен председнику Већа грађана, нити одговарајући допис Божовића који о томе, како пословничка процедура налаже, тражи да Одбор донесе одговарајућу одлуку, те да у овом случају скине имунитет Шешељу. Нису, напомињу, добили ни записник са седнице Одбора, иако је од одлуке прошло већ шест дана.
У процедури је пре састанка Одбора „прескочен“ још један детаљ. Наиме, како је договорено на седници Већа, пре него што је она прекинута, прво је требало да се изврши попуна Одбора а и свих других скупштинских тела, поште
а рте— —. о у ОБА „Крња о амако су у њима
и
_ оставке поднели посланици
СРС. Тако да (и) Одбор за мандатно-имунитетска питања има сада пет чланова, јер су двојица радикала још пре више месеци поднела оставке. А поменуту одлуку о одузимању имунитета Војиславу Шешељу донели су четири посланика. (двојица из СПС, један из ДПС ЦГ и “један из ДС) док петог (из Ракитићевог Депоса), по тврдњи надлежних, „нису успели да пронађу“. 8. Вигњевић
Илустрација: Мића Милорадовић
ЛИДЕРУ РАДИКАЛА НАЈЗАД ДОПУШТЕНО ДА ВИДИ
АДВОКАТА
Шешељ «се неће жалити |
Београд. — Потпредседница Српске радикалне странке, Маја Гојковић, која је и адвокат лидера СРС, јуче је успела да дође до свог клијента Војислава Шешеља, који је одбројавао шести дан у Централном београдском затвору.
— Воја је жив, здрав и веома добро расположен. Нису га тукли ни малтретирали, али је ипак јако љут на затворску управу која му ограничава права, — испричала је за „Борбу“ Маја Гојковић, након полусатног разговора са лидером СРС.
Шешељу је, наиме, онемогућено да на време види адвоката (Маја Гојковић тврди да би по Закону она могла сваки дан од 9 до 14 часова да разговара са својим клијентом), а такође је измишљена и његова изјава да не жели да види било кога осим супруге, мајке и сестре.
У затвору се, каже Шешељ, примењују и неке „суптилније“ мере притисака, па је на пример, на телевизору за затвореничке дан након Шешељевог доласка покварен звучник, тако да се телевизијски програм и буквално може само гледати.
Због свега тога Шешељ је прекјуче поподне у затвору извео свој карактеристични шоу: вичући на сав глас из своје ћелије, псовао је управника и упозоравао га да ће направити
„ршум“ у затвору, ако му се не
Мизес панић:
„Велика глупост режима“
Поводом хапшења Војислава Шешеља, Милан Панић, бивши југословенски премијер, изјавио је за „Наду“: „7, то не може! Одмах га треба пустити. Не сме бити политичких затварања. То је још једна велика глупост режима. Према политичким противницима могу се користити само политичка средства“.
допусти да оствари своја права. rj
Шешељ је свом адвокату јуче објаснио и зашто одбија „нормалан“ контакт са затвор-
Лидер СРС на уставном суду
Иницијатива београдског адвоката Милорада Којадиновића, којом се захтева ослобађање Војислава Шешеља из затвора (јер је хапшење и осуђивање у супротности са 87. чланом Савезног устава), стављена је, како сазнајемо, на дневни ред заседања Уставног суда.
Седница је, међутим, како се незванично сазнаје, заказана за 12. октобар, а до тада ће Шешељ већ одслужити више од половине предвиђене казне. ;
CKOM управом. Разлог за то налази у „незаконитом прекршајном поступку“, јер му судија за прекршаје није саопштио права, нити показао налог за хапшење и није реаговао када се лидер радикала позвао на посланички имунитет и затражио присуство свог адвоката. Због тога је шеф СРС одлучио да не улаже жалбу на пресуду којом је осуђен на 30 дана затвора.
По речим
OLI „а Маје Гојковић,
„аешељ није хтео да са њом разговара о политици (нити је дао било какве „директиве“) верујући да је соба у којој су разговарали озвучена.
У међувремену, српске власти изгледа настављају са притисцима на радикале. У Краљеву је јуче приведена група активиста СРС којој је одузет сав пропагандни материјал. У Београду полиција покушава да разоружа обезбеђење Војислава Шешеља, захтевајући од телохранитеља да врате све „кратке цеви“ иако за њих поседују уредне дозволе.
. М. Микуљанац