Fermenti i fiziologija
Ју 02 % •
издвојили су трипсин од ерспвина у панкреасноме соку. Служећи се дијализом издвојио сам из сока Неђх-а амилаву и малтазу од лактазе и рафино-левулаве.
Кад год се изучава утицај каквога тела или агенса на ферменте, требало би најпре дијализовати Ферментске течности те их тако ослободити кристалоида да се на тај начин избегну секундарне акције које могу да врше тела и агенси који се изучавају, посредовањем тих кристалоида. Видели смо приликом електричног преноса Фермената зашто,је претходна дијализа Ферментеских течности потребна.
УП. Филтровање фермената
Филтровање Ферментеких течности кроз порозна тела врши се често у циљу њиховог стерилизовања. При изучавању Ферментских акција, прва је погодба да би се избегли лажни резултати, да се оне врше у асептичној средини; јер иначе може се десити да се припишу ферментима акције које у ствари производе микроорганизми. Извесни се природни Ферментски сокови могу да добију непосредно асептични. То је случај са панкреасним соком, цревним садржајем фетуса, (меконијум), који су у нормалним приликама стерилни, те се са извесном пажљивошћу могу такви да добију и очувају и изван организма. Али у већини других елучајева, терментеке течности нису асептичне и махом су врло повољне средине за развиће микроорганизама, нарочито на. температури на којој се обично изучавају Ферментеке акције. Топлота, најбоље средство за стерилизовање, не може се применити па Ферментске течности из уврока што се Ферменти потпуно разоравају на температури која је потребна за стерилизовање. Филтровање кроз порозна тела јесте за сада једино средство које имамо за стерилизовање ферментеких течности.“ За филтровање Фермената употребљују се разне „свеће“ од порцелана које се употребљују и за Филтровање воде, као што су свеће Вегкфеја и Сћатђемапа.
Филтровање Фермената може се затим употребити, као тоди дијааиза, за одвајање Фермената једних од других.
Разне погодбе утичу на Филтровање Фермената, а нарочито реакција средине. Са тог је гледишта у последње доба М. Нојдекет“ изучио Филтровање разних Фермената кроз свећу Сћатђеапа К. Његови се резултати у главноме своде на следеће: када је течност неутрална. према Фенолеталенни, већина Ферменала пролази кроз свећу; када
' Према опоме што знамо 0 утицају ултра-љубичастих зракова на Ферменте и микроорганизме, изглода да би се они могли с успехом употребити ва стерилизовање Ферментских течности. Ти зраци разоравају врло енергично мивроортанивме, док у истим погодбама утичу врло споро на Ферменте.
= М, Нојдегек, Кесћегећез зш' Ја АИгабоп Фез атазрахез, Тћезе досе. Бсјепсез. Ратв 1911.