Fermenti i fiziologija

37

утиче Ферменат ни 2) који су продукти те Ферментске акције. у. Тлррипапп-ова номенклатура полисахарида, па извесан начин измењена, испуњава те две погодбе и у исто време није много сложенија од данашње номенклатуре дисахарида.

Пре свега за елучајеве хидролиза Ф—, а—д, с— а, примењује се садашња номенклатура: основа имена тела са наставком аза. да све остале случајеве номенклатура се управља по следећем правилу: Име Фермента састоји се из две речи везане дртицом. Прва је реч састављена из корена имена тела на које Ферменат утиче, са наставком о (за рафинозу: рафино; за стахнозу: стафио; за манинотриову: манинотрио; за амитдалин: амигдалино). Љруга је реч састављена од корена имена гемијски простијег тела којега одваја ферменат, са паставком аза (ако је то тело гликоза: гликаза; левулоза: левулаза и Т. д.).

· По тој номенклатури Ферменат који одваја левулозу од рафинозе назива ве рафино-левулаза, име које казује да Ферменат утиче на раФинозу и да одваја од њега левулозу (знајући састав рафинозе закључује се да је тим одвајањем левулозе, ослобођен дисахарид мелибиоза) Ферменат пак који одваја галактозу од рафинозе, назива се рафиногалактаза. Ферменал који одваја левулозу од стахиозе добива име статио-левулаза, а непознати Ферменат који би издвајао један молекул галактозе, назвао би се статио-талактаза. У случају једног тетрасахарида који би под утицајем једног Фермента дао два дисахарида, пошто су та два тела исте хемијске сложеностн, тада се произвољно узима један или други за састав друге речи Фермента. Исто се поступа у случају када се има посла са два тела чија се хемијска сложеност не да упоредити. На пример, Ферменал који хидролизује амигдалин у бенаалдехидцијанид и дисахарид амигдалозу, може добити име амигдалинобензалдехидцијаназа или име амигдалино-амигдалаза. Ферменат пак који је пронашао Етзећег и који одваја само један молекул гликозе од амигдалина добива име амигдалино-тликаза.

По тој номенклатури дали смо име рафино-левулаза' фермешту који смо нашли у цревном соку НеПх-а. То је име усвојио Сопп“ за

један сличан Ферменат који је нашао код Вофгуна сшегва. Такође по

тој номенклатури је леггу“ назвао рамнино-рамназа серменат који одваја рамнозу од рамнинозе.

! Ј. Спаја. Ебтае дез Ееттешћа Чез ојисоз ез еб Чев ћудгабез де сатђопе..,. Гћезе Че Посћогаћ Раша. 1909. -

# СоПп. 1ос. ст.

3 Н. Ваетгу. Кесћегсћез зиг Тез Фтазвавез..... Тћезе де Поскогаћ. Рата, стр. 118, 1911.