Fermenti i fiziologija

ин

= _

ува а

Ди

+ о

сока Небх-а фенил лактозацона се претвара у талактозу и гликозацону, што је доказ да је Фенилхидрацин спојен у лактозацони за један оетатак гликозе и да према томе њему припада алдехидска Функција млечног шећера. Лактаза извађена из црева овчијег фетуса нема утицаја на лактозацону.

Лактоза-чре. Ово тело чији је састав (С "И 079) (Х-СО-ХН>), Н' 0, раставља се под утицајем врелих разблажених алкалија или киселина у лактозу и уре. Један Ферменат који се налази у соку Нех-а раставља, лактозу-уре на други начин и то у галактозу и гликозу-уре.

Лактоза-аминогуанидин-нитрат. (0'5 Н2> 079) (СХ“ Но), Х ОН. Ово тело, које је по своме саставу доста слично малтоза-уреу, под утицајем једног Фермента сока Небх-а распада се у галактозу и гликозааминогуанидин - нитрат.

Да ли исти Ферменат хидролизује лактозу и све ове њене деривате 2 На ово се пштање не може одговорити. Јер, као што смо рекли, лактаза сисара не утиче па деривате млечног шећера, а међутим утиче на саму лактозу. Опет долазимо до алтернативе: или постоје разне врсте лактаза у разним степенима специфичних, или постоје многобројни Ферменти. Ова последња предпоставка изгледа нам у овом случају невероватна, јер је тешко замнелити да сок пужа садржи специФичне Ферменте тела која су продукат вештачке еинтезе и која се не налазе у природи.

| Инвертин.

Инвертин је Ферменат који хидролизује сахарозу и тиме је пре-

твара у инвертовани шећера, мешавину гликозе и левулозе: са он Ц Б>о = Он 06 4 067“ 0" сахароза гликоза _ левулоза:

Први пут су инвертин нашли Оођегешет и Мизећетећ у квасу. Али сви квасови немају инвертина и због тога сви не могу да произведу алкохолно врење сахарове. Обично квас лучи у спољашњу срсдину инвертиц, али у неким случајевима, као што је то приметио Бопх за Моша сапагаа, пнверсија сахарозе бива у самој квасној ћелији под утицајем ендоцелуларног Фермента који се уосталом може лако издвојити и добити у раствору. Инвертин је врло распрострањен терменат у оба царетва живих створова; а то је сасвим природна ствар када се узме у обзир велика распрострањеност сахарозе у биљном царству, која је један од најобичнијих облика у коме се налазе биљни угљени хидрати. Од кад је, проналаском сахарове у репи, установљена шећерна индустрија која је достигла данас огромне размере, сахароза је поред штирка увела најважније место међу угљено- хидратске алименте човека. Као што смо већ видели, сахароза није непоередно Физиолошки употребљив угљени хидрат, већ она мора најпре