Fermenti i fiziologija

сл Ко

и код инсеката, на име код једне ларве кенлофаге, на коју се наплази често у дрвету за гориво, а која припада колеоптеру Рћутабода тааћшз Б. Сви покушаји учињени у виду да се нађе једна кенланаза. код виших животиња (зец, кобај, пас) дали су само негативне резултате, Међутим, утврђено је да код травоједа и код човека извесни микроорганизми њихове древне флоре имају моћ да хидролизују кеилане. До данас Ферменат арабана није нађен.

Џ. Ферменти гликозида.

Гликозиди су тела која под утицајем киселина или Фермената дају као продукте хидролизе један шећер и једно илп више других тела као што су-алкохоли, алдехиди, Феноли, меркаптани и т. д. Шећер је у већини случајева гликоза (отуда име „гликозиди“) али може бити представљен и другим хегзозама или пентозама као што су на пример галактоза, маноза, кеилоза, рамноза и т. д.

ТГликозиди су јако распрострањена тела у биљном свету, нарочито код извесних биљних фамилија. Поред природних гликозида, хемијском су синтезом добивени многобројни гликозиди (Мпећас], Зе, Зећилепђетсег, Етзећег) који су нарочито интересантни у погледу њиховог понашања према Фферментима, које, као што смо већ видели, јасно показује да стерсохемијека грађа има знатна утицаја на Ферментеке акције. Упознаћемо се са главним Ферментима гликозида.

Емулсин.

Тлећје иуубМет 1887 годипе, извадили су из горког бадема једно беланчевинасто тело које је имало особину да хидролизује амигдалин — тело које су Кођјџећ и Воштол били открили неколико година раније — у гликову, бензалдехиду ни цијанводоник. То су тело назвали емулсин. Доцније, у току времена, констатовало се да то тело има 060– бину да хидролизује многобројне гликозиде и све су те акције приписиване једноме и истоме Ферменту. Данас пак, опрезније и тачније је, подразумевати под именом емулсина Ферментски препарат бадема или другог порекла са сличним особинама, имајући у виду да је врло вероватно да је емулсин у ствари једна мешавина Фермената и да све Ферментске акције које он производи не припадају једном једином фврменту. ЈЕмулсин бадема хидролизује многе природне и синтетичне гтликозиде.

Напоменули емо већ, говорећи о утицају стереохемијске грађе на акцију Фермената, да је само један од два изомерна облика под којим су познати разни еинтетични гликозиди, хидролизован од емулсина. Тај се облик назначује са В- да би се разликовао од другог који се навначује са « и који, у случајевима у којима је познат, обично је