Filatelista

Ал. Ј. Петровић

Дописне карте српских ратника | српске добровољачке дивизије у Добруџи

Крајем јуна 1916 године била је формирана у Одеси 1 српска добровољачка дивизија под командом пуковника СтеБона Хаџића. У саставу ове дивизије било је око 909) Срба, а остало су били Хрвати и Словенци и нешто Чехословака; било их је свега око 18.000 људи из разних југословенских покрајина под тадашњом Аустро-Угарском.

У заједници с руским трупама ова дивизија у почетку је веома успешно сперисала у Добруџи, на фронту према Бугарима; али кад је на Карпатима румунска војска била разбијена, а нарочито после пада Букурешта, била је нападнута јаким немачко-бугарским снагама, те се морала повлачити из Добруџе. И ако је у овим операцијама дивизија показала јединствену храброст, запала је у врло критичну ситуацију због наглог повлачења једне румунске дивизије, која је оперисала на њеном десном крилу, те је претрпела знатне губитке, око 6.000 мртвих и рањених. Мосле попуњавања ове дивизије и образовања ШП српске добровољачке дивизије створен је од њих двеју Српски добровољачки корпус, који је, после револуције у Русији, у последњој четврти 1217 године био пребачен на Солунски фронт.

У [ дивизији био је и пуковник Јеремија Станојевић, познати српски филателиста и некадањи претседник предратног Српског филателистичког клуба у Београду. У његовој збирци видео сам две дописне карте српских ратника са добруџанског фронта.

1 српска добровољачка дивизија састојала се из четири пешад. пука и за сваки пук, за ратнике била је издата по једна дописна карта. Дакле, било их је свега четири с истим цртежом и текестом; разлика им је била само у ознаци (римским бројем) пешад. пука, у натпису с десне стране у другом реду.

Имао сам у рукама само карте [и ШТ пешад. пука.

FILA TE LISTI IZ JUGOSLAVIJE

Ako želite solidnu razmenu maraka sa ozbiljnim sakupljačima iz Istočne Nemačke, pišite još danas na adresu:

RUDOLE HEINICHEN, Baumeister LEBEIPZIG WJ33 Paul Kulstner Strasse 8

D. R.

Према обавештењу које сам добио у своје време од пок. Ј. Станојевића, издење тих карата било је службено.

Величина карте 139/88 мм.

Картон жућкасте боје.

Адресна страна била је са цртежом и текстом, а друга страна празна — за коресподенцију.

На десној страни, с леве стране израђен је вишебојни цртеж: укрштене заставе: српска, хрватска, руска и ческа. Изнад њих, у мањем двоструком жутом кругу, на жућкастој основи, био је српски грб. Испод заставе, преко ловоровог венца био је натпис у изврнутом луку, у мркој боји, у гротеск словима: „У СЛОЗИ ЈЕ СПАС БРАТ ЈЕ МИО КОЈЕ ВЕРЕ БИО", а испод тога у четири реда, у плавој боји, у гротеск сло- . вима стихови тадашњег активног официра Чеде Шкекића:; i

Умрећемо сви до једног Ил слободу сви имати, Из потока крви наше Слобода ће заблистати.

Испод стихова, сникови „Ч.Ш.

У десном делу карте, десно према заставама, је натпис у 3 хоризонтална реда: ДОПИСНА КАРТА (СРПСКИХ РАТНИКА 1[ ПЕШ. ПУКА) 1 СРП. ДОБ. ДИВИЗИЈЕ. Први, горњи ред је у антиква словима, а остали у гротеск словима, сви у плавој боји.

Десно од овог натписа је усправни правоугаоник од танких линија за ознаку места за лепљење марака.

Испод натписа су 4 танке линије за адресу, а испод њих једна двострука линија, од дебљих линија, за место адресата. Карте су биле израђене у Одеси, што се види из натписа лево од застава у ситним гротеск словима, у мркој боји: Литографија Шауер и Сирковски. Одеса.

У 5 реду иницијали пе-

Kupujem konzulatne taksene marke i marke Za Vize i pasoše (sa starih pasoša) svih zemalja i svih izaanja. -

Kupujem ili menjam za poštanske marke FNRJ i strane: trošarinske i krčmarinske taksene marke i trake za piće stare Srbije i bivše Jugoslavije kac i sve opštinske taksene marke („kontrolni kupon”) grada Beograda iz 1910—

у 1918 godine, кој; се posredovati u pronalaženju odgovara– Ing. NIĆIFOR NIĆIN jućih savesnih partnera za razmenu iz svih NOVI SAD područja filatelije! Stražilovska 17 ДИ

91