Iz nove srpske istorije

204. - МИХ ГАВРИЛОВИЋ

–————

а оне неколике усијане главе, ја ћу на друга дела изван народних дела лепим начином извести.“ У истом смислу писао је Кнез и посланику, молећи га да своје измене што пре пошље, изјављујући да се и њему самоме није све свидело што је било у Устав стављено. Сву ову уставну аферу Кнез је при-= писивао невештини и неискусности својој и своје околине, и тражио је помоћ посланикову да се потрешке исправе, Видевши пак да је узалудно прикривати узрок јануарском догађају, Кнез је отворено признао и посланику и Реис ефендији, да су извешћа која је посланик добио о догађајима у Србији претерана, али у основи истинита. Своје ћутање и прикривање Милош је правдао тиме, што није хтео да на народ падне сенка за оно што су учиниле неколике „усијане главе", које су се, у осталом, на прву његову заповест вратиле у покорност.)

·" Ну Бутењев није хтео да предузме проучавање Српскога Устава, Он је знао да ће му министарство на први глас о нередима у Србији послати инструкције, и дотле није хтео ништа радити по овом питању. (Ово резервисано држање посланиково, његово принципијелно неодобравање Сретењског Устава, учини те се Милош јако побоја да и Русија на пошаље комесара у Србију, да с Портиним извиђа целу ову уставну аферу.

идевши докле је ствар дошла, Милош је хтео

да предупреди ову комисију, која би, у сваком случају, унижавала и њега и Србију. Он одмах пише ерману да престане са преводом Сретењског Устава, пошто посланик и Порта још нису хтели Устав званично да приме, и да енергично настане да се питање донесеног Устава напусти, и да се комесар у Србију због овога не шаље, најзад да представи и Реис-ефендији и Бутењеву, „да ће књаз други Устав начинити, који ће по гласу хатишерифа сочињен бити и њима на расмотреније послати се.“ Милош је ми-

1) Кнежевска Канцеларија. Под 13 мартом 1836. Писма Милошева Бутењеву, Реис-ефендији и Мих, Герману,