JUS standardizacija

144

STANDARDIZACIJA

niku i Splitu. Cilj i sadržaj rada ovog Saveta su: opšte unapređenje gradskog „saobraćaja, tipizacija tramvaja, trolejbusa i autobusa, standardizacija njihovih delova, električne mreže, električmih postrojenja i napona, izmena iskustva između preduzeća, poboljšanje i ujednačenje organizacije gradskog saobraćaja i rada u preduzećima, proučavanje ekonomskih pitanja u vezi sa poslovanjem saobraćajnih preduzeća, korišćenje iskustava iz inostranstva i sva ostala tehnička i ekonomska pitanja u vezi sa gradskim saobraćajem.

Na drugom redovnom sastanku Stručnog saveta koji Je organizovan od strane Sekretarijata, u saradnji sa gradskim autotramvajskim i trolejbuskim preduzećima u Rijeci, a koji Je održan na Rijeci septembra O.8., pročitani su stručni referati i diskutovano je o sledećim pitanjima: o izboru najpovoljnijih tipova autobusa za gradski saobraćaj, prema ponudama stra-

nih proizvođača (koje je prikupilo Gradsko saobra=

ćajno preauzeće Beograd), o građenju i održavanju tramvajskih pruga, o dosadašrnijim iskustvima u eksploataciji trolejbusa i autobusa, o izboru majekono= mičnijeg sistema gradskog. saobraćaja pri obnovi (tramvaja, trolejbusa i autobusa), proširenju i DOjačanju gradskih saobraćajnih linija, o aktuelnim ekonomskim problemima gradskih saobraćajnih preduzeća i o pripremama za planiranje za 1953 god., o analizi realizacije prihoda i rashoda svakog gradskog saobraćajnog preduzeća za prvih šest meseci 1952 god.

Najvažnije pitanje i najopširnija diskusija vođena Je oko nabavke novih autobusa. Prisutni su se saglasili da za najhitnije potrebe ovoga puta treba izvršiti zajedničku nabavku tri tipa autobusa za gradski saobraćaj (mali, srednji i veliki) i to, svaki tip po mogućnosti istog fabrikata. Odabrane su najpoznatije marke autobusa iz Francuske, Engleske, Italije, Nemačke i Austrije.

Odlučeno je, osim toga, da se stupi u vezu sa domaćim fabrikama i radionicama karoserija, radi ispi-

ilivanja mogućnosti izrade autobuskih karoserija u zemlji i to, po zajedničkim nacrtima za sva preduzeća. _ __Na osnovu ovih zaključaka održana je u Beogradii (13.%.52) konferencija sa stručnjacima po ovom pitanju. Na konferenciji bili su prisutni pretstavnici fabrika: PAM—Maribor, Auto-karoserije Ljubljana i MaTibor, karoseriskih radionica u Zagrebu, Skoplju, Sarajevu, Novom Sadu i Zemunu, konstrukteri iz Mašinoprojekta, CUB-a i gradskog saobraćajnog preduzeća u Beogradu, Zajednice transportnih preduzeća NE. Srbije, zainteresovani profesori univerziteta i pretstavnik Savezne komisije za standardizaciju. Posle opširne diskusije zaključno je, da naše fabrike i radionice mogu primiti izradu tipiziranih karoserija tek u 1953 i 54 godni, ali da je potrebno izraditi crteže, dati glavne dimenzije i tehničke uslove

_i tražiti od fabrika i radionica da podnesu svoje Do-

nude i uslove za izradu. Potrebno je, takođe, odlučiti na kojima će se šasijama raditi karoserije i nabaviti šasije a uporedo sa ovim, preduzeti izradu predloga standarda, prvenstveno glavnih elemenata autobusa

Po našem mišljenju, a posmatrano sa opšteg stanovišta standardizacije, pogrešno bi bilo vršiti podvajanje između gradskog i međugradskog saobraćaja. Radi tosa, potrebno bi bilo da se u što skorijem vremenu sastanu pretstavnici gradskog i međugradskog saobraćaja i utvrde listu delova koji se mogu zajednički standardizovati. Posle toga, trebalo bi pristupiti izradi prvih predloga standarda, što treba da ide paralelno sa izradom projekata karoserija, šasija i t. d.

Bitno je, da gornji primer Sekretarijata gradskih saobraćajnih preduzeća Jugoslavije treba da posluži i drugim proizvođačima i potrošačima za ugled, pa da kod rešavanja ovakvih i sličnih pitanja stupe u vezu sa Saveznom komisijom za standardizaciju, jer je ona spona između jednih i drugih, a istovremeno i pozvana da vodi računa o svim ekonomskim i tehničkim faktorima koji treba da se usmere na korist naše privrede, baš kroz standarde.

PREGLED VAŽNIJIH STBANIH STANDABDA UKLJUČENIM U NAŠU STA NDAPDOTISKIJ

BS = Velika Britanija DIN = Nemačka SNV = Švajcarska

PDK. 620.1 — Ispitivanje materijala

SNV 95876 Postojanost bojenih i štampanih tkanina prema neutralnim, kiselim i hromnim sredstvima na fiksiranje. Ispitivanje postojanosti boje štampanih i bojenih tkanina na iskuvavanje u toploj vodi: 7 Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina prema sumpordioksidu. Ispitivanje i postojanost boja prema karbonizaciji.

Ispitivanje postojanosti boja i štampe tkanina prema slabim mineralnim kiselinama. Ispitivanje postojanosti alkalijama.

Ispitivanje postojanosti boja i štampe tkanina za proces merceriniranja. Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina na sredstva za belenje. Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina prema superoksidu. Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina prema pranju pod pritiskom u razblaženoj vodi.

Ispitivanje na postojanost boje i šlanm=pe tkanina prema Kuvanju u razblna= ženoj vodi,

SNV 95875

SNV 95874

SNV 95873

SNV 95872

SNV 95871 boja Prema

SNV 95861 SNV 95857 SNV 95854

SNV 95852

SNV 95851

SNV 95846 Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina na dejstvo razblaženih alka-– lija.

SNV 95844 Ispitivanje na postojanost boje i štampe tkanina na dejstvo razblaženih kiselina.

SNV 95805/s.1 Osnovi za ocenu postojanosti boje.

SNV 95800/s.1 Opšte odredbe o izvođenju probe na

postojanost boje i štampe.

SNV 620.1 Aparati za ispitivanje postojanosti boja.

SNV 620.1 Ispitivanje postojanosti boje i obojenje i štampe tkanina na svetlost.

SNV 95818 Ispitivanje postojanosti boje ı štampe

· tkanina na vodene kapi.

SNV 95819 Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina za duže stajanje u vodi.

SNV 95850 Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina prema morskoj vodi.

SNV 95821 Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina na pranje.

SNV 95894 Ispitivanje na postojanost boje i štam-

pe tkanina na znoj.

SNV 95895 Ispitivanje postojanosti boje i štampe tkanina na hemisko čišćenje.

SNV 958381 Ispitivanje postojanosti boja i štampe tkanina na oftiranje.

SNV 95839 Ispitivanje postojanosti boje i štampe

tkanina prema peglanju.

SNV 95841 Ispitivanje postojanosti boja i štampe tkanina prema kiselinama. | SNV 95879 Ispitivanje postojanosti boje na deka-

Ttiranje,