JUS standardizacija

136

se obrađuje, i graničnih otstupanja merila za reViziju, dovele su do saglasnosti, čije će rezultate izraditi i objaviti Sekretarijat. S TIzvestan broj rupa i osovina, između postojećih ISA rupa i osovina, dodani su nizu prečnika od 0 do ispod 1iO0 milimetara, naročito da bi se zadovoljile potrebe industrije časovnika i ostale industrije koja proizvodi male i precizne delove. e Proširenje niza prečnika izmad 500 milimetara iziskuje, u prvom redu, potrebnu unifikaciju metoda za merenje velikih predmeta. Radna grupa za metrologiju zadužena je da izradi nacrt programa radova na istraživanju koje treba da preuzmu razne zemlje.

_ Potkomitet je primio preporuku u odnosu na foleramcije koničnih alata mašina za obradu, koje je izradio tehnički komitet broj 39—za mašine alatljike, i koji je takođe zasedao ove godine u Nju Jorku. 'Ustahovljeno je da ovaj predlog zadovoljava svoju specifičnu namenu, ali je potkomitet odlučio da odredi novu radnu grupu koja fireba u opštem da prouči problem toleramcija za konične drške. To će se izraditi u saradnji sa tehničkim komitetom broj 10 za crteže.

Rad tehničkog komiteta broj 4 — za kuglična i valjkasta, ležišita

Na zasedanju ovog komiteta, pod pretsedništvom Švedske komisije za standardizaciju, došlo je do saglasnosti o dimenzijama za najveći broj tipova kusgličnih i valjkastih ležišta i njihovih delova. Za četiri dana rada komitet je doneo 35 rezolucija o standarcdizovanju anti-frikcionih ležišta. Posle sastanka potkomiteta za radialna ležišta i koničnih. valjkastih ležišta sledeli su sastanci tehničkog komiteta, na kojima su razmatrana pitanja opširnog projekta za standardizaciju. Zadatak ISO projekta je standardizacija termino= logije i definicija za ležišta i njihove delove, nazivnih dimenzija i tolerancija za kuglična i valjkasta ležišta, koji su u vezi sa delovima ostalih mašina; zatim,

standardizacija metoda ispitivanja, metoda za odre-

đivanje opterećenja i dimenzija pomoćnih delova.

Komitet je prvenstveno radio na predloženom opštem planu za dimenzije, kojeg je izradio potkomitet broj 1, posle iri godine rada. Plan je prihvaćen sa manjim mgodifikacijama. Plan obuhvata kuglična i valjkasta ležišta sa provrtom od 3 milimetra do oko 1700 milimetara vaniskog prečnika.

TĐredlozi standarda za minijaturma ležišta, koje su izradili Švajcarsko udruženje za standardizaciju ji Američko udruženje za standardizaciju dati su potkomitetu broj 1 na dalje proučavanje.

Na osnovu mišljenja većine, u komitetu su izra= đene preporuke za tolerancije za rupe. vanjske preč-

nike, za izmenljivost delova i tačnost obrtanja. Na-

ove su predloge stavile primedbe pojedine države.

Komitet je doneo odluku o standardizaciji Tormula za izračunavanje kapaciteta opterećenja Kkusgličnih ležišta. Preporuke za definicije u odnosu na kapacitet opterećenja, predložene od potkomileta, prihva-– ćene su većinom glasova.

Osnovana je radna grupa sa zadatkom da izradi kompletne predloge propisa za označavanje svih antifrikcionih ležišta. Članovi grupe su SAD, Francuska, Ttalija, Švedska i Nemačka. Jedan komitet Američkos udruženja za standardizaciju zadužen je sa izradom predloga američkog standavda.

Preporuka SSSR-a, da se opšti plan za dimenzije proširi tako, da obuhvata i veća ležišta, sa vanjskim prečnikom do 2,5 metra, poverena je potkomitetu broj 1 ma daljnje proučavanje.

Preftsednik komiteta Dr. Tormebohm izjavio je na kraju sastanka, da se već 20 gođina radi na problemu

međunarodne standardizacije i sada je u svemu Dpo- ·

stignut sporazum; važnost odluka vidi se po činjenici, da je obuhvaćeno: više od 1600 dimenzija ležišta. Rad {ehničkog komiteta broj 17 — za čelik Sekretarijat ovog komiteta drži Britanska institucija za standardizaciju.

STANDARDIZACIJA

Na četverodnevnom sastanku komitet se sporazumeo o četiri standardne metode za ispitivanje čilika i čeličnih odlivaka. Međunarodnoj organizaciji za standardizaciju predložene su kao međunarodnč preporuke: ispitivanje tvrdoće po Rockwellu, Brinellu i Vickersu (sa dijamantom), ispitivanje ma savijanje i ispitivanje ma udar po Izodu i Charpyju.

: Nije doneta saglasnost o tolerancijama za razne dimenzije, koje se pojavljuju pri vršenju ispitivanja. Međutim, komitet je uvideo važnost prihva{ljivih tolerancija u ispitivanju, koje se upotrebtjavaju u medunarodnoj razmeni podataka, kaoi važnost standarda za dimenzionisanje i za tačnost mašina za izvođenje ispitivanja. Određene su radne grupe Moje treba dna proračunaju ova specifična pitanja. Nacrt predloga za ispitivanje otpornosti pri istezanju, izrađen 1950 godine na sastanku u Londonu, preradiće se fako, da bude u saglasnosti sa odlukama donefim na sadašnjem zasedanju. Treba da se pripreme predlozi za ispitivanje metalnih limova i traka, a jedna treća grupa treba da pripremi predlog za ispitivanje žica.

Predviđeno je da se tehnički komitet broj 17 sastane opet posle dve godine i da za to vreme jedna radna grupa izvrši svoje zadatke.

Na kraju sastanka mnaglašeno je da racionalma upotreba čilika zahteva, da se za vreme proizvodnje i docnije prerade čelik stalno ispituje ma svoje -fizičke osobine i to metodama ispitivanja koje daju pouzdane podatke. Zadatak tehničkog komiteta broj 17 je, da postavi takve metode za ispitivanje, koje će se moći prihvatiti kao međunarodna preporuka. To znači da podatke za čelik, proizveden i ispitan u jednoj zemlji, može lako da shvati potrošači u drugoj zemlji. |

Rad tehničkog Romiteta Broj 19 — za standardne brojeve e: Sekrefarijat drži Francusko udruženje za standardizaciju. Jednoglasno su prihvaćene dve međunarodne preporuke za nizove standardnih brojeva.

· Prva preporuka predviđa 4 osnovna miza: niz 5, niz 10, niz 20 i niz 40, koji prvenstveno treba da se upotrebljavaju.

Konstruktori treba da pokušaju najpre sa nizom

-_59, koji daje stepenove brojeva sa međusobnom razli- ~

kom u vrednosti od GO“. Ako se pokaže da su ovi stepenovi pregrubi, Treba da se upotrebi niz IO u kojem se brojevi postepeno povećavaju za 25%. Ako je potrebna još finija raspodela, to niz 20 i niz 40 daju stepen sa razlikom od 12%, odnosno 67%. Niz 80 treba da se upotrebljava samo u iznimnimi slučajevima gde su potrebne razlike stepena od samo 3". Kao drusa preporuka izdate su smernice za UDOtrebu nizova standardnih brojeva. One daju opšte principe za primenu standardnih brojeva za razne potrebe, kao što Je uvođenje niza veličina za opterećenja nekog iipa motora, ili niz debljina limova od metala. Komitet je takođe razmotrio macrt predloženih smernica za primenu standardnih brojeva za nazivne linearne dimenzije, koji se upotrebljavaju u mašinskoj ili nekoj drugoj industriji. Odlučeno je da ireba pripremiti novi nacrt, a u saglasnosti sa diskusijama vođenim na ovom sastanku. :

Rad tehničkog komiteta broj 28 — za proizvode nafte

Sekretarijat komiteta drži Američka komisija za standardizaciju.

Tehnički komitet za proizvode nafte, na prvom zasedanju, umeo je u· plan svoga rada sledeće Probleme: metode merenja, metode uzimanja uzoraka, metode ispitivanja, nomenklaturu, terminologiju i specifikacije za naftu i proizvode od nafte.

U plan rada, kao svoje prve zadatke, uneo je pribavljanje saglasnosti između zemalja u pogledu tabela za merenje mafte, izradu metoda određivanja oktanskog broja kod motornih goriva i izradu termimologije. Obzirom na veliki promet ulja između pojedinih zemalja, smatra se da je od velike važnosti da SVE