JUS standardizacija
STSNDRDIT SCIJ A
Na savetovanju su detaljno/| LOG OVO svi gOTq pobrojani predlozi standarda, sem: predloga JUS C. T8011, koji zbog nedostatka vremena nije mogao biti prodiskutovam u plenumu, nego: je po skraćenom postupku pretresen od strame jednog užeg odbora, ovlašćenog za to od strane plenuma. No i upogledu toga predloga standarda doneti! su! takvi zaključci, koji omogućuju izradu njegove definitivne redakcije.
Kao rezultat iscrpne diskusije doneti su mmogSobrojni zaključci, kojima su upotpunjene, precizirane. pravilnije postavljene ili ispravljene razne odredbe pretresenih predloga standarda. Sa malim izuzetkom, zaključci su doneti jednoglasnim usvajanjem od strane svih učesnika. Svi zaključci formulisani su, u odgovarajućim zapisnicima, iz kojih ćemo ovde dati naj. važnije odredbe u kratkom izvodu, sređeno po. predlo-: zima standarda.
1 U pogledu predloga: standarda o elktrodama (JUS C.H3.011) usvojeni su. sledeći zaključci:
1.01 Oznake elektroda neće izražavati najnižu čvrsto.: ća materijala elektrode (napr. E 38, E, 44), nego najnižu čvrstoću materijala koji se tim: elektro dama po pravilu zavaruje, daikle, u gornjem. Dprimeru, E, 37, E. 42).
1.05, Kod nekih kvaliteta elektroda poboljšane su ne= što mehaničke osobine, predviđene predlogom.
Tako je povećano najmanje izduženje za elek-
trode E 49 (sa 18 ma 20%). 45 K, (sa 24 na. 95%) PB} 52 (sa 16 nai 18%)i x 520 (sa 20 ma 22%) — sve na kratkom: probnom. šta=
pu. Pored toga, povećama. je najmamja žilavost
za elektrodu B 5% U (sa 10 na 13 rmakg/cm”).
1.08 Granica velikih izduženja, kao elemenat kvali-
teta elektroda, napuštena je iz razloga, što se ta
granica, kao i ostale mehaničke osobine, odnose na čist, varenjem stopljeni materijal elektrode,
a me na materijal vara u zavarenim spojevima,
tako da ona za komstruktora nema praktičnog
značaja. Po ovom pitamju potkomisija nije bila jednodmušna, ali je zaključak usvojen većinom glasova.
UwUveden je najmanji ugao savijanja zavaremog
spoja kao elememat kvaliteta elektroda. To je
ugao koji zavareni probni komađ mora izdržati bez naprslina. Propisamil ugao iznosi 120" oko trms prečnika 2a za elektrode MB. 37 U, 180" oko
trna prečnika 2a za elektrode E 42, E 42 U i
E 42 K, 90" za elektrode E 52 i 180" za elektrode
E 52 U (= trna za obe elektrode ravam a) i naj-
zad 120" oko trna: prečnika 4a za, elektrode B 60
(ako je debljina probnog štapa).
1.05 Izostavljene su specijalne (legirame) elektrodr: 'koje su predlogom bile predviđene, s obzirom. na to da o njihovim mehaničkim osobinama nema dovoljno proverenih podataka.
1.06 Pored oznaka koje odgovaraju našoj dosada uobičajenoj praksi, elektrode će nositi i oznake, predviđene predlogom: novih međunarodnih preporuka (ISO tehnički, komitet za varenje).
1.07 Prečnici elektroda i tolerancije prečnika uskladiće se potpuno sa prečnicima. predviđenim: u ISOpreporukama. (prečnici u skladu sa nizom standardnih brojeva R, 10). Izuzetno je predviđeno da se koristi prečnik 3,25, koji se ne nalazi u nizu standardnih brojeva, dok traju zalihe materijala za taj prečnik.
1.006 Umesto standardnih: dužina elektroda od 225, 325 i 450 mm, sa tolerancijom! | 15 mm, kako je predviđeno u predlogu uvode se dužine 250, 350 i 450 mm, sa tolerancijom! | 5 mm.
1.00 Umesto predviđenih tolerancija za: debljinu plašta elektroda od ı 15% za elektrode s tankim plaštom, odm. „| 10% za elektrode sa debelim plaštom, uvedene su sledeće toleramcije za debljinu plašta:
+ 0,1 mm. za elektrode sa tankim plaštom, — 0,93 mm. za elektrode sa srednjim i sa debelim plaštom.
[=\ = H=
~
ALI
—
.15
1.18
1.21
81
Precizirano je da se pod elektrodama. sa: tankim plaštom podrazumevaju takve elektrode čiji je spoljni prečnik ravan majviše 1,2 prečnika žice, elektrode sa srednjim. plaštom: imajui prečnik ravan iznad 1,2 do 1,4 prečnika žice, a elektrode sa debelim: plaštom imaju. prečnik iznad 1,4 prenika žice. Izvršema je podela elektroda. s plaštom, s obzirom na karakter plašta, na sledeće vrste, u skladu sa predlogom ISO-preporuke:
A kisele
B bazične
C celulozne
O oksidirajuće
R rutbilske tipa I
T' rutilske tipa. II
V ostale Isto tako uvedma je podela elektrođa s obzirom na položaje varenja u skladu sa predlogom TSOpreporuke. Izbačena: je odredba. koja je postojala u predlogu, o ogramičenju sadržaja sumpora u plaštu odn. jezgru elektroda. Dužima slobodnog dela elektrode s plaštomi lcojš služi za njihovo učvršćenje mora. izmositi 15. do 25 mm, umesto 25. do 35 mm, kako. je predviđeno predlogom. Dužina slobodnog dela na drugom kraju elektrode mora: da iznosi najviše 1 mm, umesto da, bude najviše ravan prečniku elektrode, kako je predviđeno u predlogu. Izmenjene su neke odredbe postupka. ispitivanja elektroda upogledu osetljivosti na prskanje zavarenih: spojeva. ie Tako je debljina limova koji se zavaruju. povećama sa 15 mm, kako je bilo u predlogu, na 25 mm: određena je najmanja visina. vertikalnog rebra i bolje preciziram postupak varenja. Izostavljeno je ispitivanje oblika vara, koje je bilo predviđeno u predlogu, a isto tako. ispitiva– nje specifičme težine vara. Izmenjen je predlogom predviđeni postupak za. dobijamje vara iz koga se izrađuju: probni: štapovi za ispitivanje mehaničkih osobina. materijala vara. Umesto predlogom: predviđenog postupka, usvojen je postupak predviđem u predlogu ISOpreporuike, koji je takođe uvedem. u najnovijem predlogu odgovarajućeg nemačkog standarda (predlog DIN 1913 iz oktobra 1953). Za probu kidanja usvojen je samo jedan tip probnog štapa. Specijalni probni štap merne dužine 70 mm, koji je u predlogu bio predviđen, mapušten je. Za ispitivanje žilavosti usvojen je način pripre• manja štapa prema predlogu ISO-preporuke, ali je zadržat oblik, dimenzije i položaj probno: štapa kako su predviđeni u predlogu, pošto i predviđene vredmosti žilavosti odgovaraju toma štapu. Izostavljena su ispitivanja materijala vara pod promenljivim. opterećenjem: i na povišenim: temperaturama, koje su u predlogu bile predviđeme, pošto nikakve odgovarajuće odredbe kvalitetan elektroda nisu propisane, tako da: bi | ispitiva-. mja bila besciljna. Postupak ispitivanja tvrdoće navarenog materi“ jala elektroda za navarivanje izmenjen je. Umesto postupka u predlogu, usvojen je postupak ko-: ji je za to ispitivanje propisam, u nemačkom standardu DIN 1913 iz 1942 god. tačka IT C 2b. usvojeno je da se utvrdi postupak preuzimanja elektroda kod proizvođača. Broj proba i način njihovogE uzimanja usvojen je prema predlogl nemačkog standarda DIN 1913 iz 1953 god. tačka 3.5, treći stav. Pored pobrojanih suštinskih izmema, usvojem je veći broj manje važnih izmema, koje se odnose delimično na suštinu materije, a, delimično na način njenog izlaganja. 'Upogledu predloga standarda o žicama za gasno varenje (JUS C.H3.051) usvojeni su iyaleleČi zaključci :