Nedelja

Страна 20

Број 7.

Ломброзо, Рошас, верују да је ту један нервни флуид — тело астрално, магнетисано нашим дејством. Крокс усваја у исто време са психичком моћи (органском) и моћ посредовања (утицај) страних интелигенца... Професор Рише потврђује истинитост феномена, али се брани да је спиритиста више него Крокс. Оливије Лоџ истога је мишљења. Фаро и Максвај налазе се неодлучни између једне заједничке свести (душе) и (непојамног) којој се не би требало поверити. Најзад, остали научари више воле да се, у опште, и не изјашњавају о томе. Што се мене самога тиче, ја сам после четрдесет-петогодишњих посматрања у колико сигуран у битност и постојање ових феномена, у толико и уверен да ниједна теорија, која је до данас позната није кадра да их све објасни.

јући аеролисте. Галвани се је преварио у својим доказима о електрицитету. Треба се некада одлучити нарочито за стрпљење и чекање, да нам и теорије ове врсте не изгледају доцније смешне и невероватне. Појаве о којима говоримо — јесу манифестације једног општег динамизма, коме су главни делови силе са којима нас наших пет чула врло површно упознају. Ми живимо у средини једног неиспитаног света, у коме психичке силе играју улогу, која је још недовољно посматрана. Ми се у овој прилици налазимо у једном положају сличном ономе, у коме је био и Кристоф Коломбо у очи дана, када је опазио прв> грудву земље Новога Света: ми лутамо по неизмерној пучини. Нека ми последња реч у овом напису буде: Увиђам, али не могу објаснити.

Треба чекати. Поред свега тога, нама су познате и многи други феномени, много чудноватији од ових које мало час споменусмо и за које нам потпуно изгледада смо приморани усвојити дејство невидљивих бића, бића чудноватих, збуњених, као и четврту димензију простора. Да у опште душе надживе тела ја сам потпуно, ван сваке сумње, убеђен; а да се, опет, оне појављују у овим појавама, ова нам експериментална метода не пружа никакав апсолутан доказ. Имамо ли ми других још појава са много више доказа? Ов^ је ствар, коју би смо требали у другим приликама испитивати. Ми смо овде почели само с почетка. У свему овоме, у питању су непознате чињенице; свака би теорија била недозрела. Галилеј се је преварио у своме доказивању о особинама ћилибара. Лавоазије, опет, доказу-

Проналасци

Снимак г. Мил. М. Павловића, трг.

нн улпску у ниш

Марконијев најновији изум. Из Лондова јављају, како је Маркони, који сада тамо живи, изумео неку нову телефонску справу. Сад је склапа и кроз који дан учиниће јавне опите са њом Појединости тога Марканијевог нчјновијег проналаска још нису познати, али толико се о њему ипак зна, да ће помоћу њега сваки, који говори на телефону, добити одмах говор свога сабеседника и написан. Азбука је на разним плочама, од којих је свака пријемчива за звуке, који одговарају дотичниме слову. Талас појединога гласа покреће плочицу а ова исписује дотично слово. Све се то врши аутоматски. На тај начин ускоро ће постати и телеграф и пошта готово непотребни, јер неће нико ни телеграфисати ни писати непотребна писма, кад може путем телефона и усмено и писмено да се споразумева на највећим даљинама. — Дај Боже да све то, што се од Лондона јавља, буде тачно истинито.