Podgorac

31. децембар 1999.

Из удружења пензионера

(Фћливља тећи ти

СНАБДЕВАЊЕ ЧЛАНСТВА

Ове године захваљујући великом ангажовању руководства на чијем челу је председник Видоје Нинковић, Удружење пензионера из Осечине проширило је своју активност: снабдевање чланова робом по нижим ценама. Тако у просторијама овог друштва могу да се набаве шећер, пиринач, со, уље, кафа, средства за хигијену.

Како то ради ово удружење. Средствима од чланарине (број чланова се удвостручио у односу на прошлу годину-816) и издавањем својих просторија под закуп обезбеђује се роба и продаје скоро по истим ценама по којима је набављена (само су урачунати трошкови превоза).

Робе је продато у вредности од 198.000 динара, а тиме постигнута уштеда у просеку 15 одсто. Продато је скоро 6 тона детерџента, 1050 литара уља, 600 килограма пиринча, шећера коцке 630 кг, кристала 2000 кг,

шампона 208 литара, течности за судове 300 литара, сапуна 650 комада, кафе 104 кг. Посебан проблем је што нема уља и што нема више новца за обрт. Али, секрстар овог Удружења Милован Алексић, који волонтерски ради на овим пословима, верује да би следеће године требало да буде више набавке и снабдевеност још боља.

Удружење мисли и о најугроженијим члановима тако да је помоћ у пакетима из средстава Удружења добило 25 чланова и преко Црвеног крста 180 чланова (укупна вредност 51.500 динара).

И ове године пензионери су ишли на бањско-климатски опоравак и то девет чланова из Фонда запослених (прошле године 21) и око тридесет пензионера из Фонда самосталних делатности. Весна КРУНИЋ

сподгораи, Б

Конституисана Подружница ратника ослободилачких ратова Србије од 1912 до 1920. године и њихових потомака за општину Осечина

ПОЗИВ ПОТОМЦИМА РАТНИКА

У Управни одбор новоформиране Подружнице ратника ослободилачких ратова Србије од 1912. до 1920. године и њихових потомака за општину Осечина, на конститутивној седници у Осечини, изабрани су Марко Ранковић, Љубивоје Арсенијевић, Драган Ч. Глигорић, Томислав Станимировић, Душан С. Недић, Раденко Павловић и Живан Грујичић. Председник УО је Марко Ранковић, секретар Љубивоје Арсенијевић, а благајник Живан Грујичић.

Надзорни одбор чине Љупко Миловановић (председник), Живорад Бојичић (потпредседник) и Живота Спасојевић.

У Суд части изабрани су Боривој Јовановић (председник), Милован Алексић (секретар) и Драган Поповић.

Подружница је добровољна, нестраначка, самостална, патриотска, друштвена организација српских ратника и њихових потомака. Управни одбор позива све потомке, без обзира на политичко опредељење, да се учлане и узму учешће у раду ове јединствне свесрпске патриотске организације. Заинтересовани се могу јавити председнику Марку Ранковићу или секретару

Пијачни барометар

ТРПЕЗА СВЕ СИРОМАШНИЈА

Јесенас је воће и поврће, чини се, било знатно скупље него досадашњих година. Чак је и купус достигао цену од 8 динара по кг. Домаћице су куповале само најнсопходније, а зимница је гмршавија“ него до сада.

Када је исхрана у питању, ове годинс може се много коментарисати на ову тему. Ко је шта и колико куповао зависило је од дубине џепа. Продавци и купци су били незадовољни ценом. Понуда је била солидна, а цене папрене. Купус, поврће које је до сада било најјефтиније, достигло је цену 6-8 динара, пасуљ се продаје по цени од 3040 динара, лук је поскупео на 10, бели је 40) динара по кг. Кромпир је 6-8 динара, цвекла 10, а дулеск 5 динара. И ове

године доста је тражено бело кукурузно брашно, које се продаје по 10 динара. Јабуке се купују по 10 до 15 динара, банане су око 30, а поморанџе и мандарине 40 динара, док се за киви мора издвојити 36 динара.

Понуда млечних производа је солидна. Сир се купује од 20-30 динара, кајмак је 50 динара. Цена мсса, којег је ове године мање него до сада, износи 80 динара.

Цене у продавницама су високе у односу на куповну моћ грађана, тако да се купују намирнице које су најнеопходније. Трпеза је све тања и сиромашнија, а колико то није добро, нарочито за децу, не морамо коментарисати.

Снежана АНДРИЋ

На подручју Пецке

НЕЋЕ ДЕЦА У ШКОЛУ

Све је више деце која пре времена одустају од обавезног основног образовања. Само на подручју матичне школе "Чеда Милосављевић“ из Пецке тренутно 17 деце не похађа наставу, углавном после завршеног четвртог разреда.

Ове ученике и њихове родитеље недавно је посетила стручна екипа Центра за социјални рад Напредак“ и Општинске управе Осечина. Циљ је био да се утврде разлози за прекид школовања и потраже могућности за наставак.

Социјални радник, педагог и овлашћени службеник СО дошли су до закључка да се ради о деци која имају одређених здравствених проблема, затим о деци која су и прва четири разреда завршила са недовољно убедљивим знањем, као и о деци која, једноставно, не желе више да уче. Заједничко за све је то да живе у веома сиромашним, претежно ромским породицама, које немају средстава за школовање, које је званично бесплатно, али ипак прескупо за њихове скромне џепове и кућне буџете. Главни извор прихода-социјална примања и дечји додаци-доста касне и у њих се више нико не може поуздати "

Стручна екипа је саветовала децу и родитеље да је због њих

самих, у време сателитске телевизије, рачунара и других техничких достигнућа, школовање преко потребно. Биће разматране и друге мере како би се створили услови за наставак прекинутог школовања, мада ће ту бити проблема и због тога што је доста њих за по неколико година прерасло разред у који би требало да се врате.

О. ПАВЛОВИЋ

Љубивоју Арсенијевићу.

Со ссссссссссссвсовеснеосссессосеоввовссссоввосесоовсоовововевове тен“

Синдикална активност

ПРИОРИТЕТ-ЗАШТИТА СТАНДАРДА

У прошлој години најважнији задатак општинске синдикалне организације био је заштита животног стандарда чланова. Истовремено сваком ко је имао потребе за правном заштитом, пружена је правна помоћ преко одговарајућих служби републичког Већа или суседних општина.

Упркос ратном стању у првој половини године,

цене су биле

прилично стабилне, а трошкови живота су благо расли. Међутим, после тога почео је брзи скок цена. Дошло је до осетног пада стандарда, највише у октобру и почетком новембра. У септембру просечна зарада у Србији износила је

1.326 динара, док је

потрошачка корпа вредела“ 3.192

динара. Све је то довело радничку класу Србије, а наравно и општине Осечина, у веома тежак положај.

То је био главни мотив да се синдикат укључи у снабдевање чланова појединим намирницама. Набављено је 2000 кг. сухомеснатих производа Месне индустрије Шид, као и 1500 пакета лиснатог теста производње Пекарске Србије, 900 кг. смрзнутог поврћа од Пољопривредног

индустрије затим комбината Београд. Као и ранијих година обезбеђено је пет тона зимнице од гВоћара“ из Коцељеве и "Подгорке“. Цене су биле фабричке, а плаћање у три месечне рате.

Б. ЈОВАНОВИЋ

со ввссвсссоссвссосввоввовоссвовссововссесвсвосевововвевососсеовевововвоссе

ПОПРАВ ЈЕЛ ПУТ

Због ратне ситуације и слабог остваривања буџетских средстава СО Осечина је инвестиције на одржавању локалне путне мреже свела на минимум. Тако су многе саобраћајнице дошле до стадијума неупотре-

бљивости за путничка возила.

- Дођи комшија и сутра увече. Неће ваљда. електричари ускоро поправити струју

(Аутор: Живојин МАРКОВИЋ)

У таквој ситуацији мештани МЗ Белотић

комшијама из Комирића сами су

у сардањи са организовали поправку локалних путева како би макар један правац омогућавао несметану повезаност са општинским центром.

СО Осечина је омогућила да се дође до шљунка, а у акцији је учествовало чак 33 домаћинства. Шљунком су насуте најугроженије деонице путног правца Комирић-Белотић преко Буковаче.

Пример самоорганизовања није непознат у овим временима, али се мештани Белотића надају да то неће прерасти у 60

метод да

праксу, односно да ће

Осечина пронаћи

путну мрежу одржавају.

С. РАНКОВИЋ