Policija
ПИ
клишеа и узима њихов утисак тако тачно, да се у двадесетом; делу милиметара вињете новчаница исте серије слажу.
Потребно је такође обратити озбиљну пажњу на боје, које се употребљавају за новчанице. Пре употребе једне боје потребно је премазати дотичном бојом парче чисте беле хартије и над њим извршити све хемијске реакције, и тек ако се“ та боја не губи или не мења свој тон, онда је употребити за израду новчанице.
Французи имају велику колекцију испитаних боја од којих најзад су нашли неколико, које не мењају свој првобитни тон ни под каквом хемијском реакцијом нити под утицајем. сунчаних зракова, већ само под утицајем човечијег зноја.
Изукрштањем ових непроменљивих боја, које служе специјално за штампање новчаница и других државних папира. од вредности, спречавају се фалсификатори да дођу до потребних клишеа, а нарочито ако се употребе четири боје, као. што је то случај код француских новчаница од 100 франака,, онда је готово онемогућено узимање клишеа у свима његовим детаљима, јер да би се један клише узео у потпуности пд-. требно је на ма какав начин елиминирати остале три боје..
Сигурности новчаница много доприноси и састав саме хартије као и филиграм (водени отисак), који се да врло тешко имитирати. За употребу хартије препоручују се две: Америка своје доларе штампа на дебљој и јачој званој свиленој хархији, која има свилене конце, чисто из разлога што дуже циркулације, док Француска штампа своје новчанице на тањој "хартији, мало слабијој од доларске, али која. пружа две користи: дозвољава израду филиграма, што доларска хартија спречава, који се израђује помоћу клишеа, који има то својство да разређује смесу за хартију док је она још. у течном стању на извесним местима, а на другом је згушњава, и на тај начин изазива сенке; и друго — дозвољава. јасноћу вињете, Старе новчанице потребно је што чешће замењивати, јер је примећено да фалсификатори гледају да своје новчанице пре пуштања у циркулацију упрљају, што је сасвим. и природно, јер тако ће донекле успети прикрити извесне недостатке, и ;
Филиграм, или још како се зове водени отисак, јер се при самој изради хартије он ствара, врло тешко је имитирати-