Policija

— 445 —

пред интересима повређене стране. Иначе би у противном скавна доносила више штете него користи, и на тај начин промашила свој циљ, па следствено постала и неоправдана. Тек онда ако би изневерени муж нашао да је повређен извршеном прељубом, и да треба да тражи задовољење, држави је у интересу да се и сама нађе за повређену, и да гони и казни учиниоца. Да би се, пак, могло сигурно знати, кад се и уко-љико изневерени супруг сматра да је повређен извршеном прељубом свог брачног друга, потребно је да он то сам каже, -а он ће то учинити ако поднесе тужбу за браколомство. Иначе, «све дотле, докле он то не учини, друштво нема права, а најмање интереса, да се меша у његове чисто породичне ствари, и да својим мешањем изазива породичну свађу и раздор.

П

1. Садашњи српски кривични законик стоји на истом становишту по овом питању на коме стоје и сва туђинска законодавства, јер се и по њему истрага води само на тужбу ивневеренога супруга, што се види из И одељ. 5. 197. к. 3. У коме се изрично каже; „Но суд ће у овом као и у случају 4. 196. само на тужбу увређеног мужа дело ислеђивати и жазнити.“

Али да би тужба могла произвети нужне правне последице, неопходно је да је јасна и одређена, т.ј. да се њоме изречно тражи казна за браколомство. Иначе ако би увређени супруг тужбом тражио само развод брака, односно одвојени живот, где развод законом није допуштен, по основи извршене прељубе, онда се по таквој тужби не би могла „повести кривична истрага, јер се из ње не би могла видети и мужевљева воља за гоњењем и кажњењем учиниоца прељубе.) Осим тога, тужба се мора подићи код надлежног суда и у року од године дана откад је тужилац сазнао за дело „и за учиниоца, јер после тога рока дело застарева џи тужба. се одбацује по званичној дужности (5 76. к. 3.). Ако тужилац ва живота не "би сазнао ни ва дело ни за учиниоца, па следствено ни тужбу подигао, његови наследници немају права на подизање тужбе, јер је оно чисто личне природе, и као такво се гаси са самом, смрћу свога имаоца,з) Но ипак личне природе, једном подиг-

1) Тако Дагсоп, п, 66; Саттаца, п. 2166. 2) Тако атсоп, п. 53; Сатана, п. 2169.