Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 3, Kraljevsko namesništvo po abdikaciji kralja Milana i prva polovina vladavine kralja Aleksandra I : 1889-1897.

Др"

РАДИКАЛНА СТРАНКА НА ВЛАДИ 409

»

Ми смо ове свечаности навели, мање њих самих ради, колико с тога: што је суђено било, да оне буду последњи случај и прилика, где се Краљица Наталија, која је радо имала овакве јавне манифестације и својих намера и свога укуса, појавила у једној улози — последњој за њу у Србији. Кад је она на пет дана после дворске гозбе, отишла из Београда, после тога, као што ћемо видети, није више дошла у земљу, у којој је била Краљица. И низ удара, који су је по том у краћем или дужем размаку времена сустизали, све су је више приковали за њено одавно изабрано место у Француској. Ове велике и сјајне свечаности из јуна и јула 1897 године, остаће јој последња успомена на Београд, као и њевим приврженицима на њу. Но у моменту, кад су те свечаности вршене, нико на то ни слутити није могао. Она је са пуно наде гледала у свога јединца сина, а са сином пред њом је тек стајала, свак је тако мислио, сјајна перспектива будућности и за њу, мајку Краљеву, и за сина, кога требаше женити и династију учврстити и умножити. Али, ми ћемо тек видети, како су варљиве све наде Људске а владалачке, можда, понајвише, нарочито у Србији.

23. јула, Краљ Александар са матером својом Краљицом Наталијом, отпутовао је из Београда: он у Карлсбад, а она у Бијариц. Растали су се у Пешти, и истог дана Краљ је већ био у Бечу, одсео у хотелу „Империјалу“, одакле је одмах похитао своме оцу Краљу Милану, који је био болестан и патио од ревматизма, који га је спречавао да уопште излази, па тако није ни на причек свога сина изашао. Пуних пет дана даље, остао је Краљ Александар код оца, и 29. јула отишао је у Карлсбад, где је остао месец дана, и 28. августа кренуо се, овога пута са оцем заједно, у Париз, а одатле сам на виђење мајци у Бијариц, где је стигао 31. августа.

Изгледа, да је младога Краља нешто особито привлачило Бијарицу; јер и ако је мајка његова била уза њ више месеци, и ако је, по свој прилици, његове одласке мајци нерадо гледао његов отац, ипак је Краљ Александар одржао своје, и раније и сад. Ми смо већ имали прилике да напоменемо — више као слутњу, него као потврђен факт — да је та привлачна моћ за младога Краља лежала у тадашњој дворској госпођи Драги, удови Машин... Цео свет, у овим свакогодишњим путовањима краљевим у Бијариц, кад кад и двапут у години, видео је само дејство нечега, али узроци су лежали под непровидном копреном дубоке тајности. Мислило се само, да је Краљ у тешком положају, осцилирајући између оца и мајке и обратно; мислило се тако, и — Краљ је

овим великим свечаностима на Калимегдану, била је сјајна гозба, коју је Краљица Наталија 17. јула приредила У дворској башти, свима сатрудбеницима, госпођама, госпођицама и господи, који су активно припремали Калимегданске Свечаности и на њима имали буди коју дужност, На тој дворској гозби прочитан је извештај о успеху великих свечаности, при чему су констатоване горње суме прихода и расхода. Сутра-дан, 18. јула Пољопривредно Друштво, предвођено Рашом Милошевићем, предало је Краљици „Споменицу“ „на светле дане милосрђа“, у којој се китњастим речима узноси рад Краљичин, који иде у прилог земљорадницима.