Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

ШПАРГЛА | 195 ·

Ако су саднице прописно неговане, може да се пресаде на припремљено земљиште за шпарглењак. Да се ваде мора само најлепши струкови пажљиво, штедећи жиле, јер свака повреда задржава биљку у свом развитку. При вађењу садница треба одсећи сва осушена стабла, а приликом сађења мора оштрим ножем да се сасеку врхови жила тако, да исте не буду дуже од 20 сјМ.

Као растојање за сађење Шпаргле може да се узме 1 м. ред од реда и 80 с/м струк од струка и то, да биљке из једног реда дођу у троугаоник према онима из суседног. Сађење се изводи на два начина, кли се за сваку садницу ископа засебна рупа по 50 сјм широка и толико дубока, или пак може да се ископа дуж сваког реда један заједнички ров, у ширини и дубини по 30 сјм.

Најпре треба и рупе као и ровови до половине да се испуне компостом или прегорелим ђубретом, за тим се у средину рупе или у рову на свако место, где ће доћи садница, удари по једна притка, која не мора да буде дужа од 1 м., јер служи само да обележи место биљке, пошто се стабла шпаргле не везују. Обично ту налази употребу из винограда избачено коље. Уза саму притку сади се по један струк шпаргле; пошто се направи мало испупчена подлога, намешта се одозгор садница, распоређујући при том жилице равномерно у ширину. Тако размештене саднице треба за тим затрпати мешавином земље и прегорелог ђубрета, а површину земљишта заравнити,

Вишак произведених садница, као и недовољно развијени струкови остављају се у растилу, да се може идуће године да попуне случајне празнине у шпарглењаку. После тога преостатак може да се прода. Е :

___У току лета, треба засађен шпарглењак редовно да се окопава и брани од корова. Новембра месеца исеку се стабла до земље, уклоне и сагору, а уземљи остало корење загрне по примеру винограда, навлачећи земљу у виду банкова на целе редове или пак правећи по 30 сјм високе хумке изнад сваке биљке.

Преко зиме корисно је, да се између редова нанесе ђубре, а с пролећа, кад биљке крену, може да се земља одгрне са струкова и навуче на редове ђубрета. |

Пошто су биљке расле два лета посађене на сталном месту у шпарглењаку, идућег пролећа може Априла да се приступи берби. За то мора шпаргле да остану загрнуте земљом, све док берба траје и да се хумке дотерују и одржавају у висини од 30—40 сјм.

Првог пролећа, не сме много изданака да се одсече, може највише по 2 — 4 према јачини биљке. 5 –

14% .