Prosvetni glasnik
ЧЕШКА МАТИЦА
129
IV Бор. Тодоровић чита извештај г. К. Алковића, проФ. Вел. Школе и свој о сликама Хромадке за Физичку на ставу. Савет је усвојио мн.ење реФерената и са 8 противи 2 гласа одлучио, да се понуђене слике за физичку наставу откупе пошто се преведе текст на српски и терминологија удеси као што треба. Ове аво да понуђач изврши о своме трошку, а термине имаће да прегледа нарочита стручна комисија, јесу ли удешени као што треба. РеФерентима да се да по "20 динара награде за труд.
Преседник саопштава писмо г. министра просвете и црквених послова од 8. ов. м. Бр. 637., којим позива Савет да му да своје мишљење о томе: има ли г. Станоје Николић, учитељ, према поднесеним сведочан-
ствима, довољну квалиФикациЈу за учитеља певања и музике. Савет је одмах разгледао сведоџбе и нашао је, да г. Станоје Николић нема такву квалиФикацвју за учитеља музике и певања, да би се могао поставиги за сталног учитеља. ио се може привремено поставити, па да по Петрову дне ове године дође овамо у Београд и да испит положи. VI Преседник саопштава писмо г. министра просвете и црквених послова од 5. ов. м. Бр. 594. којим извештава Савет, да је одобрена основа за штампање школских књига у оној редакцији к&ко је Савет одлучио. Прима се знању. За тим је председник закључио састанак.
ЧЕШКА У првом чланку 1 ) („ Чешни Музеј °) укратко смо упознали своје читаоце са развићем чешког Музеја, а само онако узгред приметили смо да су чешки родољуби и још више чешки књижевници тешко осећали недостатак центра за своје чисто литерарне радове. Наговеетили смо, да је 1829. год. Палацки постављен за историјогра®а Чешке и изабран за члана одбора Музеја. У исто доба њему је предата и редакција „ Часпаиса чешког Музеја". И тако је славни Палацкг могао да почне радити на остварењу давно жељенога задатка, да се оснује друштво које би развијало народни језик и литературЈ, и које би гајило, ширило и обрађивало све гато долази у књижевност. У каквим се околностима онда сам одбор чешког Музеја налазио, види се најбоље из првога корака Палацковог, који је у дпговору са Јјнгманом и Преслом поднео губернатору, гро®у Хотеку, молбу: „да се њих неколико литерата смеју редовно у чешком Музеју састајати, пошто намеравају издати велики екциклопедијски лексикон на чешком језику." — Допуштење је дато, али са 0 На страни 102. да се место 1616. чита год. 1620.
МАТИЦА додатком да се строго држе граница законских Да би то мало друштво нрвих коришеја гато боље било загатићено, нагаао је Палацки за добро замолити председника чегаког Музеја, гро®а Штераберга: да прими ту групу као одсек чисго литерарни, а основао је ту своју молбу на самом гататуту чешког Музеја, где се и онако наводи: „да је Музеју задатак старати се и за чешку филологију и литературу." Да би лакше остварили своју племениту намеру, они нредставе председнику и одбору чешког Музеја да су вољни сви, и да се обвезују да без икакве новчане награде раде, а приход од продатих књига ио одбитку трогакова за штампу и хартију, да припадне чешком Музеју ! И тако је одбор прихватио тај предлог, одобрио га и наименовао Палацког, Јунгмана и Пресла као бесплатне уреднике „Словника в ■— чешког копверзацијоног лексикона — и као чланове ново установљеног лигерарног одсека. Ето првог зачетка будуће Матице чешке. Палацки је стајао у живом саобраћају са славним П. ШаФариком, тадашњим директором новосадске гимназије, који у својим писмима није пропустио, да Палацком обрати пажњу на српску 17