Radno i socijalno pravo
И. Томовић: О неким правним питањима поводом штрајкова у СР Југославији 331
послодавцу. То значи и да не могу спречавати послодавца да користи средства и располаже средствима којима обавља делатност (чл. 7. ст. 2. ЗоП 1а). Ова забрана подразумева у себи и забрану да се онемогућава послодавцу улазак у просторије предузећа. Њом се штити слобода рада и привређивања послодавца.) У ширем смислу, ова законска одредба би подразумевала и обавезу организатора и учесника штрајка да се уздрже од забране отпремања материјала или других средстава у мери у којој се иначе обавља процес рада, као и омогућавање слободног приступа у просторије предузећа овлашћеним лицима (првенствено послодавцу). Ово је израз забране да се послодавац омета у праву својине или праву располагања и коришћења средстава.
За непоштовање наведене одредбе је ех Јесте предвиђена дисциплинска одговорност њених прекршилаца. Тако члан штрајкачког одбора или учесник у штрајку који организује и води штрајк тако да спречава послодавца да користи средства и располаже средствима којима послодавац обавља делатност чини повреду радне дужности за коју се може изрећи мера престанка радног односа (чл. 18. ст. 2. ЗоШ-а).
Неометшање нештрајкача у остваривању права на рад. Учешће запослених у штрајку је резултат њихове слободне воље, тако да они слободно одлучују о томе да ли ће учествовати у штрајку или ће радити за време штрајка (чл. 1. ст. 2. ЗоШ-а). Као што је уставом и законом утврђено да запослени има право на штрајк, тако је исто и његово право (слобода) да не учествује у штрајку, односно да ради за време штрајка. Ово право (одлука) запосленог да ради није везано ни за његово изјашњавање о организовању штрајка. Стога и запослени који се изјасни за то да се организује штрајк, има право кад штрајк почне, да не учествује у том штрајку, односно да настави да ради и у томе не сме бити ометан. Законом је уређено да учесници штрајка не смеју употребљавати средства притиска ни принуде према запосленима који желе да раде (штрајкбрехере) за време штрајка. Тако, према одредби члана 7. став 3. ЗоШ-а, штрајкачки одбор и запослени који учествују у штрајку не смеју спречавати запослене који не учествују у штрајку да раде."
17) М. Миљковић, опцит., стр. 133.
18) У правима земаља са развијеним тржишним привредама се такође инсистира на поштовању воље штрајкбрехера и њиховог права да раде за време штрајка. Међутим, дозвољено је да штрајкачи на њих утичу, али првенствено "вербалним радњама". Такође, врло им је непријатно да прођу кроз штрајкачке радничке страже (пикетинг линије) које су постављене на улазима у фабрику.