Radno i socijalno pravo
Овај закон такође регулише основна права и одговорности органа инспекције рада као контролних органа, као и административне мере принуде и процедуру.
Закон о раду је у највећој могућој мери усаглашен с међународним стандардима рада и нормама ЕУ.
Закон о безбедности и здрављу на раду, усаглашен је са конвенцијама МОР-а и директивома ЕУ. У изради овог закона су учествовали и социјални партнери на трипартитним принципима и то: представници репрезентативних синдиката, Уније послодаваца, представника Владе Републике Србије и научних стручних установа које се баве проблематиком безбедности и заштите здравља на раду, као и представници невладиних организација.
П ФУНКЦИЈЕ И ОРГАНИЗАЦИЈА СЕКТОРА ИНСПЕКЦИЈЕ РАДА
1. Дефиниција интегрисане инспекције рада У складу са обавезама које проистичу из међународних докумената у овој области, Закона о раду и Закона о безбедности и здрављу на раду, Министарство рада, запошљавања и социјалне политике преко Инспектората рада ће вршити ИНТЕГРИСАНУ КОНТРОЛУ над применом наведених прописа и према захтевима који из њих проистичу.
Интегрисана (обједињена) контрола обухвата примену савремених, техничких, здравствених, (медицинских), ергономских, социјалних, организационих и других мера и средстава за безбедност и заштиту здравља на раду, као и радно-правну заштиту којом се обухватају радно време, одмори, зараде, плаћена одсуства, запошљавање, заштиту по основу повреде на раду, и др.
Интегрисани инспекцијски надзор, обављаће Инспекторат рада преко својих инспектора који су организационо смештени по подручним јединицама (окрузима).
Непосредну инспекцијску контролу примене прописа у овој области код послодавца генерално вршиће један инспектор, придржавајући се принципа «једна страна, један инспектор» чиме се
700