Radno i socijalno pravo
Златибор 2006 Промене у радном и социјалном законодавству
- синдикалне слободе и права;
- право на штрајк;
- право на социјално обезбеђење и право на социјално осигурање; - заштита породице и право на посебну заштиту мајке и детета; - право на животне стандарде;
- право на заштиту здравља;
- право на образовање;
- право на учешће у културном животу.
Ради потпунијег приказа међународних правних оквира за социјално-економска права, али то другом приликом и у прецизнијим анализама, требало би имати у виду и нормативну делатност других међународних институција. Овде мислимо, пре свега, на ОЕЦД Organization for Economic Cooperation and Development. MW oga Opraнизација даје своје "зо Ја" оквире и "радне стандарде" за одређена социјално-економска права, нарочито у сфери запошљавања и индустријских односа.
ТУ УГРАДЊА СОЦИЈАЛНО-ЕКОНОМСКИХ ПРАВА У ЕВРОПСКО РАДНО ПРАВО
Уградња људских и социјално-економских права у правни поредак Европске уније (ЕУ) је дуго и тешко себи крчила пут. Ово због тога, пре свега, јер пројекат европских интеграција је кренуо као процес економских интеграција, а касније је добијао све јаче политичке елементе. Снажан импулс у правцу политичких интеграција дају управо људска права, као основ за јачање политичких димензија тих интеграција.
У процесима европских интеграција дуго су "занемаривана" људска и социјално-економска права. Њихова еманципација у правном поретку ЕУ каснила је из више разлога.
Први разлог се везује за специфичност начина њихове уградње у правни поредак ЕУ, односно за веома разуђене правне оквире за њихову уградњу. Наиме, у првим примарним документима европ-
17