Ratnik
РАЗЛИЧНОСТИ | 87
Сада да се упознамо укратко са неколико таквих гасова који се најчешће употребљавају за борбу.
1. Хлор (СТ) је познат већ од год. 1774. а пронашао га је шведски кемик Шјеле. Боје је жуто-зелене — 2:/, пута тежи од ваздуха — лагано се даде претворити у течност, а транспорт му је врло једноставан, пошто један килограм хлора у течности даје 320 л. гаса. Његово дејство на човјечји организам отровно је и то већ у малој количини. На 1 м“ довољно је 05 гр. хлора да отрује човјека. Ако је у 100.000 дјелова ваздуха само један дио хлора, већ се осјећа, — у 10000 дијелова ваздуха — не може се издржати, а у 1.000 дј. наступа смрт. Дејство његово опажа се најприје у устима, грлу и очима, које почиње пећи — затим кашаљ и бацање крви и напокон смрт. |
||. Бром (Вг) познат је од год. 1826. а пронашао га је „Вајага“, 3 пута је тежи од ваздуха — боје је првено-смеђе а дејство на човечји организам слично хлору. Дође ли само кап брома на руку, настаје рана. Пошто му је израда скупља од хлора мање се употребљава за борбена средства.
Ш. Сумпорни диоксид (50,) који је већ старим Грцима био познат, а и познао га сваки од нас — настаје код изгарања сумпора, а у обичном животу употребљава се за такозвано сумпорење буради. Код — 10'С претвара се у текућину или код обичне температуре — на 3 атмосфере. Безбојан је — дејство му је врло счично хлору.
ЈУ. Фасген. (Он је био познат већ од год. 1811. а открио га је енглески кемичар „Деви“. Добива се тако, да се угљени оксид смјеша са хлором и стави на сунчано свјетло. Дејство његово изражава се особито на срцу и живчаном систему. Безбојан је — са оштрим мирисом.
У. Нитродиоксид. Обично долази код експлозија — код неких експлозија као „јапански шимозе“. Црвено-смеђе је боје и врло отрован.
М1. Хлористи и бромисти бензил (С; Н; СЊ, С!). У начелу се тај гас употребљава за изазивање суза. Њемци су га врло много. употребљавали у минама — топовским зрнима и ручним гранатама, јер 1 дио гаса у 400.000 дијелова ваздуха осјећа се.
УП. Бром-ацетон (СН, Вг Со НС, Вг). Гас који изазива сузе, а употребљава се већим дијелом у ракетама.
Смјеса гасова.
У борби могу се гасови мјешати, н. пр. хлор и нитродиоксид; хлор-нитрозил који је јачи и од хлора и од нитродиоксида; могу се и други гасови комбинирати, каон. пр. сулфурхлорид и цинтетра-хлорид са хлор-пикрином, затим перхлор-