Ratnik
128 РАТНИК
Али Молтке-ов закључак није признат. Рат у јужној Африци (1899—1901) доказао је, да је тачан. Енглези су успели да победе Буре тек кад су били бројно знатно јачи и могли прибећи бочним операцијама. И за време руско-јапанског рата велике битке код Љаојана и Мукдена добијене су обухватом. Тамо где обухват није био могућ, (код Порт Артура) изгубили су Јапанци 90.000 мртвих и рањених, док их је на руској страни било само 50.000. А зна се да предаја тврђаве још није била потребна.
Обухват, који је за време Наполеона био само стратегијска потреба, постао је услед савршенства оружја једна тактичка потреба.
У пркос овим историјским примерима напад је остао догма у правилима свију војсака. Сматрало се да је напад моћнији од одбране а сваки напредак у наооужању изложен је као користан за напад.
Односно метода извођења постојала су два смера. Немачки смер намеравао је напад у широком фронту у корпусним или чак дивизијским колонама на фронт и један или оба бока. Француски (и донекле и италијански) смер држао се у главноме Наполеонових метода узастопних акција, које траже распоред по дубини: у припремној акцији требало је уморити непријатеља и натерати га да ангажује све своје снаге, да би се потом са резервом предузела главна акција. Немци су хтели нападати да ангажују и уморе непријатеља, док обухват не покаже своје дејство, док су се Французи надали, да ће моћи пробити протитивникове линије. Сви су тражили да пешадија наступа појачавајући постепено своју прву линију, да би добила ватрену надмоћност и могла спремати јуриш, за који се тражило да су све пушке у строју.
Али сви су сматрали да пешадија не може да напредује сама и да јој треба помоћ и потпора од стране артиљерије, која мора отклонити препреке наступању. „Узрок, ако пешадија не може наступати, лежи у томе што је артиљерија не потпомаже; а кривица је пешадије кад артиљерија не гађа, пошто јој наступајући не даје мете, које се тек у том случају појављују на непријатељском положају.“. Тако су говорили стручњаци. Двобој обе артиљерије сматран је непотребним и с обзиром на заклоњене положаје безуспешним.
__У почетку рата Немци и Французи поступили су по својим доктринама. Немци су преплавили Француску тежећи да обухвате крило француске војске, која се бацила у непријатељска кљешта, предузевши офанзиву од Вердена до ГЕзсаш. Резултат је познат: Французи су принуђени да одступе ка Марни. У овим борбама артиљерија је ретко пронашла по-