Ratnik

12 | РАТНИК

или армијске болнице). У нејасним случајевима — упутити рекрута у болницу на посматрање и утврђивање тачне дијагнозе (помоћу рентгенолошког прегледа плућа, дијагностичке инјекције туберкулина и т. д.).

У року од месец дана, по ступању рекрута у касарну,

имају се из војске отпустити сви неспособни војници, тако, да у трупи остану, само здрави и способни војници. Ако би се после тога времена нашло војника који су још при свом ступању у војску били неспособни, — сву одговорност зато имају да сносе: пријемне и суперревизионе комисије. Вазда треба имати на уму: да је шолико исто опасно једног боле– сног војника задржати у шрупи, као што је штетно здравога ошпустити из војске.

5. Побољшати смештајне прилике у касарнама; обратити већу пажњу на чистоћу по војничким собама, канцеларијама и писарницама. Наместити довољан број пљуваоница у свима војничким собама, ходницима, канцеларијама и писарницама и у виду предавања обучити не само подофицире и војнике, него и официре о употреби пљуваоница, као и опасности од туберкулозе и њеном начину ширења.

6. За време летњих месеца (од 1. маја до 1. октобра) треба да је логоровање обавезно за све трупе, које су смештене у касарнама, баракама ит. д. У слободној природи, под шаторима моћи ће се и официри и војници очвршћавати и навикавати на живот, који ће имати у рату.

За ово време требало би извршити кречење и дезинфекцију свих војничких станова (касарне, баракеит.д)у којима ће војници имати да проведу зиму.

7. У болницама отворити нарочито одвојена одељења, у којима ће се лечити туберкулозни војници. Туберкулозу сматрати као и сваку другу заразну болест, за коју је обавезна. пријава и при чему се мора извршити дезинфекција свих ствари, са којима је болесник од туберкулозе долазио у додир.

8. У пространој и лепој нашој отаџбини подићи што пре лечилишта (санаторије) за лечење туберкулозом оболелих официра и подофицира. Погодних места за санаторије могло би се наћи у свакој нашој покрајини: Бледско језеро, Пли-– швичка Језера, наше Приморје од Сушака до Боке Кошорске, Требевић крај Сарајева; Авала крај Београда; Фрушка Гора, Дивчи-Баре испод Маљена; Златибор и Сурдулица — у Србији; Охридско Језеро и Неродимље испод Шаре планине, у Македонији; — све су то места, где би се са мало труда и са одговарајућим материјалним средствима могли. подићи санаторијуми за наше туберкулозом оболеле официре и подофицире. У ' почетку би требало подићи 1—2 санаторија са