Ratnik
98 Ратник
Пошто се план више не може мењати, ако је развој завршен, не треба ствар пренаглити и увек задржати део снаге у резерви, која мора да је при руци команданту.
Претходне мере за борбу са коњицом. Тактички поретци треба да су једноставни и лако променљиви. При нападу са две и више бригада не треба покушавати да се створи једна линија, мада треба тежити да се напад изврши једновремено.
Да би се линија заштитила од удара у бок, ешалонирају се нарочита одељења, обично иза више осетљивог крила, док иза другог наступа резерва.
Задњи ешалони поретка потпомажу прву линију, спречавају да она буде савладана пре него што остали делови ступе у борбу, и појачавају морално жестину напада.
Кад се пролази кроз земљиште које је склоњено од видика и ватре противникове, може бити корисно да се истакне „офансивни бок“, т.ј. одвоји део снаге у ешалону пред фронт. Овај ће присилити непријатеља да промени правац и створити могућност да главна снага удари у непријатељски бок.
Ако нема довољно простора за развој фронта због близине непријатеља, или ако се намерава да се противник превари у погледу правца пресудног напада, може се коњичка снага кренути у један бок те да се у погодном тренутку за напад, и кад се трупе крену према непријатељу, лалази у поретку за напад. 1
Коначни развој и јуриш. Веома је важно да се напад изврши у погодном тренутку и на подесном земљишту. Покрети треба да су кратки али непренагљени. Јединице у појединим линијама остају што дуже у дубоким поретцима. Међупростори између јединица су непотребни.
Трупе ће остати што дуже у касу, да би коњи били свежи за шок. Но, ако је могуће изненађење, може се прећи у галоп и на већем одстојању од непријатеља. Ово одстојање нормално неће бити веће од 300—500 јарди (273—454 метра). На овој се даљини прелази полако у галоп; сабље и копља се спреме; сваки коњ треба да је потпуно у руци свог јахача; водници пазе на интервал од водника који има правац, крилни теже средини њихових водова; у линији треба да се разликују јасно два реда од којих задњи има да попуни сваки отвор у предњем. Командири и команданти улазе пред сам јуриш у линију водника. Јуриш се наређује тек на 50 јарди (45 метара)
: Овај став је тачан превод дотичног става енглеског правила. Интересантно би било знати, да ли је ова одредба, која је у супротности са раније изнетим општим начелима за борбу против коњице, основана на ратном искуству, наиме, да ли је енглеска коњица за време рата била у прилици, да на овакав начин изведе развој за напад. Успех оваквог маневра зависи сувише од противника.