Ratnik

Различности 99

од непријатеља. Први ред диже сабље, и сваки ухвати седло и појачава брзину са чврстом одлуком да прегази непријатеља.

После јуриша може се ситуација развити овако:

1. Непријатељ није сачекао јуриш.

2. Успешна борба у мешавини после судара завршена је гоњењем.

3. Борба у мешовини је без успеха.

Борбе у мешавини. У овој борби прса у прса одлучују одлучност, вештина у јахању и вешта употреба сабље и копља.

Гоњење. У гоњењу не треба дати противнику ни мира ни одмора, док није сасвим изнурен и дезорганизован. Противник, који је у пуном бегству, може се гонити само у отвореном поретку и пуном галопу. Али снаге, које овако гоне, треба обезбедити нарочитим јединицама, које се после јуриша брзо среде и које прате предња одељења. Топови и митраљези могу у гоњењу дејствовати корисно и смело.

Збор. Сваки официр прикупља иза себе људство из своје најближе околине. Ескадрони се прикупљају у линији, пукови у ескадронској колони.

Ако напад није успео, треба да се одступи са намером да се јединице што пре среде. При томе употребљује се свака прилика за ватрено дејство карабином, митраљезом и топом.

Напад на коњима на пешадију. Згодне прилике за напад на коњима на добро наоружану и обучену пешадију биће ретке. У опште, напад ће успети само ако је пешадија изнурена, деморалисана, изолована и без дубине у своме поретку, ли ако је заузета у вршењу свог задатка. Овакву прилику ће моћи најбоље да искористе мале коњичке јединице под иницијативним вођем.

Напад треба да је потпомогнут ватром и извршен у неколико линија. Свака је линија широко отворена а од предње удаљена највише 200 јарди (182 метра).

Најважнији су услови за успех напада на коњима на пешадију: дубина поретка, потпора ватром, изненађење, одлучност. Извиђање земљишта је веома важно; веће препреке, нарочито бодљикава жица онемогућавају напад.

Против непријатеља, који је заштићен бодљикавом жицом, успеће често комбинован напад тенкова и коњице. Такође у извиђању биће узајаман рад тенкова и коњице од велике користи. Фронталан напад тенкова и обухват коњице на коњима довешће пре циљу него напад пешке.

Напад на коњима на артиљерију треба извршити у отвореном поретку на један или оба бока топовске линије. «Свакој јединици одређују се поједини објекти и напад. се изводи, са највећом брзином.

7