Ratnik

100 Ратник

Део снага треба одвојити за напад карабином на послугу топова, други за напад на заштитницу, каре и запреге.

Зденко Ј. Аљанчић, мајор.

СТАРА И НОВА КОЊИЦА.

После великог европског рата појављује се у француској војсци у 1920. г. ново Коњичко Правило које је створено по основу искуства из овог рата. Е

Постављајући коњици за основни · принцип“ употребу вашре и ндрмални начин дејства борбу пешке, нова доктрина: сматра коња само као средство за пренос при. маневровању коњичких маса, да би се по том згодно употребиле — за. борбу пешке. Ескадрон је највећа јединица која се предвиђа за коњичко дејство: Савременој се коњици препоручује да се, ако жели да се прослави на бојном пољу, она данас мора. старати да буде у стању такмичити се са најбољом пешадијом — у борби пешке.

Копље је избачено.

Са овим се уноси потпун преокрет у појмове о улози: коњице у рату и борби, јер се по њему коњица претвара у пешадију на коњима.

Многи су већ раније, а нарочито после Руско-јапанског рата, почели славити ватрено оружје и сматрати га као једино моћно средство, на којем коњица има заснивати своје дејство. у савременом модерном рату. Они су тврдили, да стара коњичка: слава мора избледети пред тако силним факторима које усавршена техника ратовања уопште и техника ватре напосе: даје. Ова је идеја, названа „ватро-поклонство“, имала својепристалице још и пре овог последњег европског рата, али је била немоћна да се распростре и „отрује“ подједнако духове: коњица свију земаља. За време пак рата, наша малобројна. коњица очекивала је, да коњичке масе великих војсака зараћених страна потврде, ако не даду више, да је дух коњичких. правила ипак савремен, да није застарео и неприменљив, да је коњичка. сила при свем савршенству технике остала у коњичком удару, у примени великих коњичких маса и у удару хладним оружјем. Међутим шта видимо: на француском фронту“ наилазимо на примену коњичких маса на пр. при затварању пробијеног фронта у Пикардији марта 1918. год. и у мају на Марни; при искоришћавању извршеног пробоја непријатељског“