Ratnik
ПОВОСТИ И БЕЛЕШКЕ
СЕВЕРНА АМЕРИКА
Војна и индустријска припрема за рат. — Министар војни г. Џон Кикс држао је о овом важном предмету говор који пада у очи са своје искрености и са поука које у себи скрива. Тај говор, као што примећује дописник Га Егапсе М ате-а, може да послужи и као опомена свима народима којима је опстанак угрожен тајним припремама и смеровима противничке стране. Министар је у главноме рекао:
Не мислим да држим политички говор, нити да критикујем управу бившег председника Вилсона. Хоћу само да назовем ствари њиховим именом: при ступању у рат ми за њ нисмо били никако спремни. Навешћу само неколико примера о стању у којему смо се налазили приликом објаве рата Немачкој (1917).
Прва наредба за оружање (ручним оружјем) издата је тек 1. јуна 1917, дакле тек на седам недеља по објави.рата. Шест месеци доцније један дивизијар, чија је трупа била већ приуготовљена за полазак на фронт, јави да нема митраљеза, а пушака свега 41 на сто бораца; од топова је имао свега 12% потребног броја, а од целе остале пешад. спреме свега 25%. — У исти час јављаше ђенерал Першинг Министарству да ће недостатак одеће његову трупу у Француској довести у велику неприлику преко зиме.
У априлу 1918., на годину по објави рата, једна истражна комисија изјавила је да смо за све издатке на ваздухопловство добили само врло неисправне справе. Израдили смо их свега 15, од којих је тада једна једина била у Француској. Тако једошло те у великим операцијама при завршетку рата ни један амерички аероплан није суделовао.
Од топова великог калибра није ни један амерички био употребљен на француском фронту и рат се завршио пре него што смо ми могли довршити израду већег броја крупних калибара у Сједињеним Државама. Што се тиче снабдевања муницојом, ситуација била је скоро иста. Тај је случај био и са средњим калибрима (од 3 инча). Имали смо у Француској топова са же-