Školski glasnik

Стр. 191.

ШКОЛСКИ ГЛАСНИК

Бр. 11.

После збора био је заједнички ручак. Осим учитељства било је на ручку много и честитих Мокринчана, који су заиста свесрдно дочекали своје учитељство. Послали су пред госте на станицу многе кочије своје са лепим виловитим коњима, а и после су остали међу својим гостима све док се нису кућама разишли. И многи Несрби такође су били на заједничком ручку. Усрдно хвала и једнима и другима! 0 ручку је пало више родољубивих здравица, у првом реду госп. епискоиу дру Г. Летићу, чији је и отпоздрав прочитан и редом домаћинима и гостима. И на збору и све до краја свугде је владала најлепша слога. и — и—.

Д 0 п и с. Из новосадског школског среза. Једап учитељ у 9. бр. „Шк. Листа" о. г. потрудио се, да прикаже рад наше ускршње зборске седнице једнострано. Замера одбору, замера п целом збору, да ннсу ништа радили и да су на збору само читали, а истиче мишљење онога члана, који је н тај и толики рад хтео да одгоди до идуће седнице, док се то све прво код куће проучи. Онште је мишљење чланова, да је наша ускршња седница била баш плодна радом и да се на њој више млађих учитеља, а тако и учитељице које су радиле, сви баш добро држали и с образом обавили посао којег се примили. Но овај „један учитељ" није тиме задовољан и на завршетку свога извештаја, чак вели „да нам 2—3 човека кувају, а ми све да кусамо, то неће бити". Па молимо лепо, шта ће то бити што бн ви желпли? Овде је раднло око десет које млађих учитеља, које учитељица и сви су лепо одгововорили својој дужностн, па вам и то није добро, него тврдите да 2—3 кувају; пређашњих година радили су више старији учитељи, па ваМито није добро било. Кад вашим људима понуди одбор да раде, они одбијају и неће да раде. Пре имје био крив она] одбор, сад нм је крив овај одбор, дакле, кад ће вама бити право? Допустићемо и то да имате право, што замерате одбору, да није донео на дневни ред радове, о којима се решило да се израде. Но не треба губити из вида, да у нашој школ-

ској самоуправи искрсавају сваки час други погледи, други појмови, друга наређења. За ноћ се преведе мађарска наставна основа и одмах пусти у промет са свом својом опшпрношћу; она се означп час као минимум, час као максимум градива, прво се каже да се то мора обраднти, други опет меродавнп чланови кажу: ако се може; напослетку се каже нека то све учитељн проуче и према искуству своме изнесу педостатке, да се та основа исправи; и тако у бесконачност. У тако „сређеном стању" треба један збор да изради методски градиво н да ваљда кроз који месец дана постане такав тежак рад безпредметан. То би лепо било! Под утиском нове објављене Наст. Основе, разуме се, да је сваки учитељ пожелео на првом меСту нзрађено градиво, но каснија спроведбена наредба и енунцијације меродавних особа рекоше, да се то све окуша и евентуални недостатци истакну, па би се могло исправити што није како треба. Је ли онда за осуду управпи одбор среског збора што је прихватио тај посао, који свакојако треба да претходн оном другом — изради градива. И кад тај „један учитељ" замера јавно што се није донела на дневни ред израда градива, зашто се одушевљава за предлог Ђ. Петровића, који није предложио на збору да се има градиво израдити, него је прво хтео, да се тек то изнашање „читање" недостатака и примедбе како би требало да је, остави да се прво проучи и прочита код куће и тек после по године (до друге седнице) изпесе на дневни ред, а према томе би израда градива била још даље. Зар учитељ, који је радио З и године по Н. Осн., нема баш нимало појма о њој, него треба још да је поново чита. Не, не, нисмо ми одговорни за то, што је Шк. Савет Наставну Осн. издао без суделовања ширих кругова учитељских, те после тек чека да је учитељи проуче, кад је већ ступнла у живот. Њу су требали учптељи добити на проучавање пре њена ступања у живот и изнети своје мишљење о њој, те би о мање времена и мање посла бпо посао урађен и разуме се много прегледније, јер не би било враћања иа оно што је прво требало бити, и не би после тога учитељство могло с правом замерати недостатцима Н. Основе, јер бн она његовим сутицајем бпла створена, те бп н учитељски назори били у њој заступљенп.