Školski glasnik
Стр. 330.
кашњење не оправдају тиме, да су закаснпле без своје кривице ( ујв тајог.) 5) Списима се имају увек сви иретходнн сниси у оригиналу н сва односна решења у оверовљеном прописаном изводу пз записиика прикључити п то увек сеГ пописом списа. (3.) Где је потребно, да се списи н без апелате (ех оДо) нодпосе вишој властп знања, одобрења плн даљег надлежног поступка радн, п ту се увек пма сачекати правомоћност (рок, у којем се може призивати, утецатп), што се у односном решењу нлп другим списом плп бар у званпчном пзвешћу пма констатовати. 7.) 0 свима извеснпм наредбама п о свнма другим расположењпма, на која ниже власти требају одговорити, има се код епархијских школскпх одбора евпденцпја водити. 8.) Свпма се решењима п наредбама има, ако не може писменнм упутством, а оно путем изасланика важност прибавпти и то у најкраћем могућем року, свакако пак у таком времену, да ни странка не трпп штете. 9.) Епархпјски школски референти односно управитељп имају о извршењу н односно неизвршењу свнх проппса Школске Уредбе од 1872. године п другпх односнпх автономних уредаба, државних закона и наредаба надлежних власти тачну контролу (евпденцију) водити, иа у колико даље расположење не би спадало у њихов делокруг, сходне иредлоге увек благовремено иодноспти претпостављеној власти. II. Допунс горњој внс. наредбн ради разјашњвња. К Шачци 1.) И учитељски зборови имају подносити своје поднеске путем м. школских одбора. Свп поднесци могу се подноснти на целом табаку. Рубрум треба свагда да је могуће кратак, али ипак исцрпан. Најбоље је кад се напшпе нме подносиоца у 1. иадежу, на пр.: М. школски одбор у. . . на број ЕШО . . . иодноси илп моли п т. д. У делу где се пише садржај молбе мора се исти укратко навести, а не само: „као унутра" или „у којој моли за наведено унутри" н томе слично. — Кад страика поднесе којој црквеној опћшш плн којем мес. школском одбору поднесак, који не одговара горњим захтевима, нека опћине и шк. одбори упуте Подпосиоце, да недостатке те попуне. пријаве. протнв учитеља(-ца) имају се у сваком случају у два равногласпа примерка подноситн. (Дпсцппл. правида за учптеље(-це) број АЛ Ш. С. 23. 9. ех 1910.) Кад ко моли извештај у каквом предмету нли решење, нека тачно назначи дан кад је тај иредмет п под којнм бројем (ако поднесак нпје приватне природе те без броја) поднесен. Ако је ствар та код Епарх. Школ. Одбора већ решавапа, нека се позове на тај број, под којим је решавана. Кад се ко позпва на коју наредбу всл. Школ. Савета, нека се свагда позове и на овд. број, под којим је та наредба одавде
објављена. — У поднесцима треба сс само са оним предметом бавпти, у којем се предмету подноси пријава. молба, жалба пли нзвештај. У свакој другој ствари треба засебне поднеске подноснти. К Шачци 2.) М. школски одбори дужни су у свима приспелнм им прпјавама п предметима који спадају према пропису §. 126. Школске Уредбе у круг њихова иословања да донесу ирвостепена решења, а не да све те своје стварп ненадлежно управљају Епарх. Школ. Одбору. — Ако пак због ненадлежностп треба којн иредмет ЕШ. Одбору да нодпесу, треба што пре да га ноднесу и уз то да га пропрате било пзвештајем било пак својпм односним закључком. Кад предмете даље подносе, треба м. школски одбори или цркв. опћпне свагда и странке о том да известе, да знају камо и кад је њихова ствар отишла, те да је могу даље пратити а да не морају ЕШ. Одбору с пптањима о својој ствари посла правпти. — Призиви н утоцп имају се подносити у смислу наредбе всл. Саборског Одбора број С. 0. 4222. 910. ех 1898. (АО. бр. 1126.393. ех 1898.) у року од 10 дана, рачунајућп од онога дана, који долазп за даном, када је одлука и пресуда призивачу уручена, односно код автономних тела од онога дана, када је нападнуто решење у седници проглашено пак до закључно последњег десетог дана. Но ако овај у недељнп или који празнични дан пада, онда се рок призиву или утоку следећег дана завршује. Кад се призивп илп утоци подносе, треба првостепене власти свагда н то да наведу у пропратници уз поднашање доставнице да ли су призпви п утоцп у законитом року поднесени. У дисциплинарним стварима учнтељским рок иоднашању, призива је 15 дана од уручења одлуке (§. 31. Дисциплин. правила бр. А<1 Ш. С. 23|9. из 1910.) а кад учнтељ хоће да поднесе писмен нсказ, којим у целини прнзнаје тужбене наводе, онда је томе рок после правомоћности одлуке о наређеној истрази 8 дана (§. 41. Дисциил. иравила из 1910.) Из седнице Епарх. Школског Одбора Бачког, држане у Н. Саду 24. фебр. (9. марта) 1911. године. Мнтрофан е. р. Епиокоп.
Практнчне обраде. Днјељење н мјсрш у бројном низу првио 1000.' А. Цијели бројеви. а. Усмено рачунање. I. Преглед граднва. 1.) Један у један са стотинама и хиљадама. Н. пр. 7. дио од 700 (7000), 1400 (14000), 2100 (21000), 6300 (63.000). 1 Оддомак из „Методике рачунске наставе", која је још у рукопису.