Službeni list Vardarske banovine

Страна 26

160 чатрња,

65 чесама и каптаже врела.

»2. Исто тако да посвети сву пажњу асанацији села и подизању потребних болница“.

Као што се из ових двеју одлука под | и 2 види, поред мера за ублажавање кргзе, Краљевска је влада решена да у идућој години предузме и приведе у дело и врло корисне мере у интересу народног здравља. Ту долази на првом месту снабдевање добром водом оних села која воде немају а потом и подизање болница где су оне најпотребније.

Краљевска Банска Управа са банским већем одредила је и у буџет за идућу годину унела знатне суме као помоћ за радове у овом правцу.

„У! Да г. Миннстар Саобраћаја:

„!. Сниженом и повољнијом тарифом железничком и речном олакша подвоз хране снажењем: |

за извоз жита од 20—45 од сто

за мекиње на 400 км. 60 од сто

за суво месо 23 од сто код !0 тона одстојања 400 км. |

за вештачко ђубре нарочитим повлестицама; Бољим везама у погледу обалне пловидбе новим редом вожње изађе жељама народа у сусрет.

Државна речна пловидба снижује своје ставове за извоз цереалија за 259) Тителског става.

„Да набавком моторних кола пружи повољније и боље везе у локалном железничком саобраћају и да ставове железничке и паробродске за житарице прилагоди тржишним приликама и стварном стању домаће привреде“.

Овим одлукама о појевтињавању подвоза и превоза људске и сточне хране како железницом тако и речном пловидбом помаже се такође унапређење наше пољске привреде, јер снижавање превозвих трошкова дејствује повољно на подизање цена пољопривредних производа. _ и

МИ. Да г. Министар Трговине и Индустрије:

„!. Почетком идуће године дејствује; да се отворе филијале занатске банке Краљевине Југославије у Сарајеву и Љубљани.

„2. Развије што јачу државну интервенцију у циљу боље организације извоза и да преко Привилегованог извозног друштва, које ће свој рад проширити и на извоз вина, помаже што јаче извоз пољопривредних производа. Томе имају да послуже и трговачко-политичке мере у смислу донетих одлука на конференцијама аграрних земаља као и већ спремљени Закон о житним елеваторима (силосима), којим ће се омогућити њихово подизање“.

Наређивањем мера за унапређење и економско снажење наших пољспривредника Краљевска влада је знала, да тиме у исто време поправља положај и осталих привредних редова. Но и поред тога она је, као што се ви-

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Број 39, 40, 41 и 42

ди, донела две одлуке, од којих ће имати непосредне користи наше занатлије и трговци извозници.

Овем одлукама Привилеговано извозно друштво овлашћено је, да свој рад прошири и на извоз вина, што ће бити од користи нарочито за виноградаре и произвођаче вина из наше бановине.

„3. Установи правилником климатска места у најширем обиму, да би се свуда где треба обезбедиле пореске и царинске повластице за подизање и усавршавање хотела и пансиона без обзира на-број соба, предвиђене донетим новим законима о пореским и царинским повластицама“. За Јужну Србију, која обилује језерима, особитим природним лепотама и мноштвом старих културних споменика нарочито из доба наших славних Немањића, те као таква има изванредних услова за летовање и туризам, · ова одлука биће од велике и важности и користи, јер ће свакако и нека од толиких живописних и историјски значајних места у нашој бановини биги проглашена за климатска и туристич«а места, која ће као таква уживати пореске и царинске“ повластице у – погледу подизања и усавршавању хотела и пансиона. Ова одлука у толико је значајнија што се њом напушта досадање помагање само великих хотела, пошто се правилником, који ће се о томе прописати, неће никако захтевати неки нарочити број соба. Услед тога и сиромашнији грађани биће у могућности да према своме имовном стању подижу и усавршавају хотеле и да зато уживају како пореске повластице тако и повластице у царини за увоз хотелског намештаја.

„УП. Да г. Министар Просвете:

„!. Законским и административним мерама растерети општине снижавањем учитељске станарине на 150 до 400 динара у место досадашњих 200 до 500 динара месечно“.

Према закону о народним школама учитељи имају право на станарину, ако не добију од општине стан, Ту им станарину плаћа општина. Како ће се према овој одлуци станарине умањити, то ће се овом мером постићи знатна уштеда у општинским буџетима, што ће бити од знатне помоћи нашем народу, у садањој његовој економској кризи,

„2. Да се олакша обавеза општина да дају за школе и управитеље огрев тим, да оне општине које немају своје шуме могу узимати по режијској такси потребна дрва за огрев из државних шума или давати одговарајућу количину угља“.

Пошто у нашој бановини има места и крајева веома оскудних у дрвима за огрев, услед чегн је за многе општине био веома велики терет снабдевање школа и школских управитеља огревним дрвима, то ће, нема спора, и ова одлука бити од велике помоћи народу, јер