Službeni list Vardarske banovine

Страна 6

Ступање на дужност одмах, чим постане извршно решење о постављењу.

Молбе са потребним документима имају се поднети Управи болнипе лично или преко поште до 1 априла 1931 године.

Из канцеларије бановинске болнице Вардарске Бановине у Битољу бр. 99 од 10. фебруара 1931 године.

Оглас Суд Општине Дебарске у срезу горњо-дебарском, на основу 9. 4. тач. 3. и 5. 6. Закона о здравственим општинама расписује овај

Натечај

Овој општини је потребна једна квалификована бабица која би у дужност наступила по избору општинског одбора дана 1. априла ове гооине.

Молбе са уредним оригиналним документима или овереним преписима истих и снабдевене са таксом од 12 дванаест динара у готовом новцу или неутиснутим таксеним маркама морају бити поднешене овоме суду најдаље до 20 марта ове године. Молбе поднете после овог рока неће се узимати у обзир.

Укупне годишње принадлежности бабице износе 14.400 динара.

Позивају се кандидаткиње за ово звање да се са својим молбама пријаве до означеног рока.

Из канцеларије суда општине Дебарске Бр. 801 од 20. фебруара 1931 год. у Дебру.

Оглас

Решењем Управе Хигијенског Завода у Скопљу Бр. 3108 од 17 фебруара 1931 године одобрено је да на дан 3 марта 1931 године у канцеларији Хигијенског Завода у Скопљу у 10 часова пре подне, путем директне погодбе средством подношења понуда таксираних са 5 динара изврши уступање посла око израде завршних радова на згради Ветеринарског Одељења са шталом у кругу завода.

Предрачонска сума за овај посао износи Динара 24.109.95.

Предрачун и услови могу се видети сваког радног дана од 8—12 и од 16—18 часова у канцеларији (анитетско-Техничког Оделења Завода.

Заинтересовани су дужни собом донети уверење о пријави предузимачке радње за ову годину, као доказ о испуњењу чл. 87. Закона о Државном Рачуноводству, односно да им није одузето право учешћа у лицитацијама, уверење Занатске Коморе и уверење Пореске Управе о плаћеној порези за последње тромесечје.

Понуду, таксирану са 5 динара поднети најдаље до 2 марта 1931 године,

Накнадне понуде, као и понуде са недо-= вољном таксом неће се примити.

Из канцеларије Хигијенског Завода у Скопљу Бр. 3108.

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Број 48

· Корисне поуке.

Упутство за оне, који имају грудну болест

Набави следеће три ствари: топломер, наслоњач (или направи сам креветац) за лежање напољу и пљуваоницу.

Топлину мери три пута дневно. Ако имаш 38 степени и више, несмеш никамо из кревета. Соба нека је чиста, зрачна и светла.

_Ако имаш највише 37,5 степени, дозвољено је лежање напољу, у наслоњачи. Треба се оденути и добро покрити.

Ако топломер не показује више од 37 степена, и то кроз 7 дана, тек онда је дозвољено шетати дневно 2 до 3 часа, са одмором. Остало време треба провести у наслоњачи.

Лежати треба увек на чистом ваздуху, где нема дима и прашине. Грудни болесник не сме се сунчати. Наслоњач треба наместити у заклону од ветра и јаког сунца.

Запамти: без лежања нема оздрављења. Што више и дуже лежиш, то ћеш пре да оздравиш Лежање је најбољи, најсигурнији и најјефтинији лек за грудну болест.

Једи добро и обилно, све, ако лекар не одреди друкчије.

Рано лез“, касно устани. |

Пушење је забрањено. =

Пљуј увек у пљуваоницу, У њу наспи лизола, јер клице треба уништавати.

Кад кашљеш, држи марамицу на устима.

Теби треба чистог ваздуха. Зато спавај сам у кревету и у засебној соби.

Не пуштај децу к себи.

Антитуберкуловни диспанзер Хигијенског Завода у Скопљу

Дневна храна за домаће животиње

Код храњења домаћих животиња треба узети у обзир ону храну, која се производи у сопственом газдинству, па тек ако она недостаје, треба докупити.

Код радних волова (на 500 кгр. живе мере) дневни оброк јесте овај:

Ливадског и детел. сена 25 кг, Резанаца 20 кг. Сечке од јаре сламе 2 кг. Плеве 2 кг. Пишеничних мекиња или кукурузне јарме 2 кг.

Говеда (краве и волове за гојење) на 500 живе мере:

Сена 3 кг. Репе 20 кг. сламе јечмене 4 кг. Плеве 2 кг. Мак, тропа 1,50 кг. кукурузне јарме 1 кг. Или опет, јачи оброк: Детелин. сена 5 кг. Требера, 125 кг. Плеве 3. кг. Јечмене јарме 1! кг. Кукурузне јерме 2 кг, Трица ншеничних 1,50.

Коњи

Обична храна једног осредњег тешког коња састоји се из 3—4 кг, овса, 5 кг. сена и ! кг. сламе. Код тежег рада и кад коњ мења