Službeni list Vardarske banovine

Страна 12

говине и индустрије претпоставља и припрема као најпогодније решење. С обззиром на паше специјалне прилике и начин одгоја стоке предложено је да се извоз стоке из наше бановине регулише (специјалним правилником.

У овој години први пут је почело примењивање закона и контроли извоза кудеље и свежег воћа, као и контроли промета сувих шљива и пекмеза. Циљ је ове контроле да се обезбеди извоз наших артикала у оном облику како то инострано тржиште захтева, јер се раније у осуству ове контроле извозом рђаве сортирано робе наносила штета угледу наше земље. Контрола се врши преко нарочитих комисија: или комесара уз нарочито старање да она не буде на терету привреди, већ да се обавља брво и исправно о трошку државном, те се већ за сада може рећи да су досадањи резултати рада повољни.

На послетку моли банске већнике да приме предложени буџет.

1 јануара 1932 године у 9 часова.

Господин Бан, пре прелаза на дневни ред, честита г. г. већницима нову годину са жељом да у њој постигну оно што најбоље желе себи и својим крајевима. Затим Г. Бан вели да ће у име већа и у име своје, као и у име целокупног становништва Вардарске бановине честитати Њ. В. Краљу нову годину (узвици: Живео Краљ), Затим Г. Бан чита текст телеграма који се упућује Њ. В. Краљу, као и текст телеграма којим веће и Бан честитају нову годину претседнику Краљевске владе.

После тога Господин Бан наређује прозивку а затим отвара [11 седницу већа. На дневном реду је даљи претрес буџета.

По прочитању записника. Г. Бан пита веће: да ли ко има шта да примети на записник.

Ја сам, вели Г. Бан, имао бих да приметим да су погрешно унете у записник моје речи о наградама чиновницима скупљачима бановинских прихода. (Г. Бан, затим даје тачан текст својих јучерашњих изјава и оне се уносе у записник).

Затим Г. Бан даје реч већнику г. Владану Богдановићу, који моли г. Бана и веће да сеу будућим буџетским годинама поведе рачуна о потреби подизања женске гимназије у Скопљу, јер је зграда у којој се она данас налази, право ругло. Исто тако г. Богдановић моли да се подигну гимназијске зграде у Штипу иу Приштини. Овај предлог помогли су бански већници из Скопља Бећир Емин и Јосиф Арије, као и већници из Приштине и Штипа.

Адв. Протић Војислав, бански већник из Битоља, моли да се о овоме не дискутује сад, док се не заврши претрес буџета. Г. Бан усваја ово гледиште и позива г. начелника финансијског одељења г. Драгишу Видаковића да образложи већу бановинске приходе онако како

__СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Број 108—110

су у пројекту предвиђени, и г. Видаковић 'чита план буџетских прихода (види стр. 7! штампаног пројекта).

У 10,15 часова

Партија ! (прирез на основни порез примљена је без дискусије).

Партија 2 која предвиђа осам милиона динара прихода од трошарине на алкохолна и безалкохолна пића, изазвала је дискусију. Начелник г. Видаковић дао је опсежнија објашњења о овој партији, казавши да је то врло важан бановински приход. Већник г. Велашевић моли да се снизе трошаринске таксе на вино, јер су винариу Лесковцу и Власотинцима у великој кризи, у немогућности да продаду своје винарске продукте. Г. Велашевић моли да се повећају таксе на пиво, шампањ и т. д. Г. Станиловић моли г. Бана да бановинске таксе на вино не буду веће од државних. Г, Милан Никшић моли да се снизе таксе на вино и ракију, јер због њине висине народ баца комину немајући рачуна да сам пече ракију, чак ни за себе, а да се дигну таксе на шпирит,

Против ових такса говорили су иг.гГ. већници Радојичић и други.

Г. Бан изјављује да су ове таксе једнаке у свима бановинама, јер их је прописао г. Ми: нистар финансија за целу земљу. Ваше жеље и приговоре доставићу ономе ко је компетентан да о њима решава.

Тиме се прешло на даље партије.

Партија 3 (бановинске таксе) која има 14 позиција (варијетем, биоскопи, ловачке карте, горосеча, моторна возила, велосипеди. сточни пасоши, право ношења оружја, билијари и т,д.) дала је повода г. Видаковићу да Већу да опсежнија обавештења. Сем тога и г. Бан је замолио Веће да се изјасни поводом ових позиција. Г. Перовић, већник, моли да се умере таксе око сточних пасоша. Једновремено г. Перовић моли да се води рачуна о томе даи општине наплаћују огромне пијачне таксе се љацима који изгоне своју стоку на поједине градске пијаце. Он истиче пример општине лебанске, која једина наплаћује ове преносне таксе само онда када се стока на пијаци заиста и прода, док друге градске општине о

томе не воде рачуна. 3

Разлог је г. Перовића поткрепио адвокат г. Протић већник из Битоља, који моли да банска управа наплаћује само преносне таксе и то при преносу власништва стоке а не да се ова такса меша и спаја са таксом потврде власништва може и не доћи.

у 10.30 часова

У истом смислу говорио је и адвокат г: Крџалић, већник из Лесковца који сматра да су речи г, Протића сасвим оправдане, Сељак је данас принуђен да продаје стоку врло јеф-